Rus halkının yüzde 42'si internet kullanıyor

5

Kamoyu Araştırma Kurumu'nun (FOM) Rusya'da gerçekleştirdiği çalışmaya göre son iki yıl içerisinde internet kullanımında önemli oranda artış sağlandı. Buna göre halkın yüzde 42'si internet kullanıyor. İnternet kullananların yüzde 76'sı geniş bant tercih ediyor. Artık televizyon, haberleşme ve diğer tüm iletişim artık sanal dünyada gerçekeşecek.

Eylül 2009'da İnternet World Stats kurumunun yayınladığı rapora göre de Rusya'da internet kullanıcısı sayısı 45 milyonu geçti. Raporda altı aylık kısa bir sürede yüzde 27 olan internet kullanıcısı oranının yüzde 32,3'e çıktığına dikkat çekiliyor. Tüm dünyada ise 1 milyar 776 milyon internet kullanıcısı var. İnternet kullanıcılarının toplam dünya nüfusuna oranı ise yüzde 25,6.

FOM'un dikkat çektiği önemli bir konu ise geniş bant internet kullanımının giderek artıyor olması. Nüfusu 1 milyondan az olan şehirlerde Kasım 2007'de yüzde 47 olan geniş bant internet kullanımı, 2009 Aralık'ında bu oran yüzde 72'ye çıktı. 1 milyonun üzerindeki şehirlerde ise yüzde 71'den yüzde 83'e kadar yükseldi.

İnternet bağlantısının sağlanması için modem kullanımı popülerliğini yitirdiği görüldü. Günümüzde Rusya genelinde internete dial-up ve GSM öperatörleri aracılığıyla bağlanan kullanıcılarının oranı da yüzde 7-8'i oluşturdu.

FOM uzmanları Rusya'nın  şehir halkı arasında internet kullanmayanların oranı  kullananlara nazaran halen fazla olduğunu belirtti. Hayatında hiç  internetti kullanmayanların oranı yüzde 58 olarak ifade eildi. Sadece evinden interneti kullananların oranı yüzde 24 iken, sadece dışarıda internete bağlananların oranı yüzde 9, hem evde hem dışarıda internette bağlananların oranı ise yüzde 9 olduğu tespit edildi.

Moskova'ya gelince kullanıcıların yüzde 31'i sadece evden internete bağlanırken, internet kullananların sadece yüzde 6'sı evinde internet bağlantısı bulundurmuyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan