Kazları dövüştürerek Maslenitsa'yı (Bahar bayramı) kutluyorlar

15

Rusya'da pagan kültürün bir parçası  olan bahar bayramı (Maslenitsa) bir hafta boyunca binlerce etkinlikle kutlanıyor. Kışın sona erişi ve baharın gelişini simgeleyen Slav geleneği Maslenitsa şenlikleri, 2002 yılından bu yana resmi olarak düzenlenen organizasyonlarla da destekleniyor.

Kızıl Meydan'da bulunan Vasiliy Kilisesi'nin hemen önünde kurulan Maslenitse şenlik alanında binlerce kişi  bir hafta boyunca sabahtan akşama kadar eğlendi. Maslenitsa'nın vaz geçilmezleri arasında blinçik (krep), baldan hazırlanan sıcak içecek medavuha, 'ayaz dede' ve 'bahar kızı' yer alıyor.

Aileleri ile birlikte festival alanlarını  dolduran Ruslar, keyifli bir hafta sonu geçirmenin mutluluğunu yaşıyor. Etkinlikler çerçevesinde açık havada kurulan sahnede dans ve folklor gösterileri sunulurken, Rusya'nın farklı bölgelerinde kaz dövüşleri, ayı gösterileri ve yarışmalarla festival zenginleştiriliyor.

RIA-573146-KazDov_s_2 RIA-573146-KazDov_s_3 RIA-573146-KazDov_s_4

Küsler barışıyor

Maslenitsa'nın vaz geçilmezi bal, havyar, reçel ve çikolata sosu ile birlikte tüketilen blinçikler ziyaretlerde ikram ediliyor. Maslenitsa'nın bir başka güzelliği da küslerin barıştırılması. İnanca göre maslenitsa günlerinde barışmayan küslerin yıl boyunca işleri yolunda gitmiyor.

Festivallerde bazen şenlik ateşi yakılır ve saman ve odundan yapılan geleneksel kıyafetler giydirilen 'bahar kızı' ya da 'ayaz dede' kuklaları yakılır. Küçük kasabalarda Maslenitsa olarak seçilen yaşlı bir kadın festivallerin bitiminde kar topuna tutulur.

Rusya'nın geleneksel Slav ve Ortodoks kültürünün en yoğun yaşandığı bölgelerden birisi de Suzdal'dır. Neredeysa her hafta farklı bir etkinliğin olduğu ahşap evlerden kurulu Suzdal, Maslenitsa şenliklerini tüm Şubat ayı boyunca yaşar. Çarlık dönemi Rusya'sında sıklıkla yapılan kaz dövüşleri de artık Maslenitsa'nın bir parçası haline geldi. İyi beslenen ve eğitilen kazlarla meydana çıkan Suzdal'lılar kazlarını dövüştürüyor. Bir çeşit horoz dövüşlerini andıran kaz dövüşlerini karın üzerinde halka oluşturan binlerce kişi heyecanla izliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan