Letonyalı illüzyonist uyumadan 64.5 saat buz kalıbının içinde yaşayarak rekor kırdı (video)

8

Letonyalı illüzyonist Gennadi Palçevski, üç gün Moskova’da buzdan yapılmış kütlenin içinde 64 saat 32 dakika kalarak dünya rekoru kırdı.

Mr.Fix lakabı ile tanınan illüzyonistin Moskova’nın Prodekspo-2010 isimli sergisinde buz kalıbının içine girerek üç gün kalmayı hedeflemişti. İllüzyonist daha önce buz kutu ortamında kalan İsrailli Hezi Dalyan’ın 64 saatlik rekorunu sekiz saat farkla kırmayı planlarken, 32 dakikalık bir fark ancak oluşturabildi.

Buz kalıbındayken süreklki video ve fotoğrafları çekilen Mr. Fix'in görüntüleri Guinnes'e gönderilerek rekorun onaylanması beklenecek. Uzmanlar bu tür gösteri yapmanın teknik açıdan çok tehlikeli olduğunu belirterek "Kolay olsaydı herkes rekor kırmaya kalkardı." şeklinde itirafta bulunuyor.

Gennadi Palçevski'yin yardımcısı  Aleksey Sinyaev gazetecilere yaptığı açıklamada "Genadiy'in ilk söyledikleri 'Biz bunu başardık!' sözleri oldu. Her şey yolunda. Kendisini iyi hissediyor. Sorulara normal tepki veriyor. Tek sorun ayakları. Ancak yine de her şey yolunda." dedi.

Gösterinin sanat yönetmeni ve aynı  zamanda Mr. Fix'in eşi Elena Grigoryeva eşine buz kalıbındayken manevi destek verdiğini belirterek, "Russya'nın 48 saatlik rekorunu kırdığı zaman daha da güç kazanmıştı ve kesinlikle dünya rekorunu kıracağına inanmıştı. Devam edeceğim dedi. Ve şu anda dünya rekorunda 32 dakika daha fazla kalarak yeni 64 saat 32 dakikalık bir rekor kırdı." dedi.

İllüzyoniste vodka, uyumak ve insanlarla temasda bulunmak yasaktı. Buz kütlesinden çıkmadan tuvalet ihtiyacını gidermesine ve sıvı gıda almasına izin verilmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan