Rusya bilim adamları printerdan yapay organ basacak

3

Rusya'nın başkenti Moskova'da Nakil ve bio-yapay organlar Bilimsel Araştırma Merkezi baş araştırmacısı  Dr. Vladimir Vasilets ekibi ile birlikte hücrelerin kopyalaması ve organ baskısı üzerinde çalışıyor. Bio-doku oluşturmayı başaran Rus bilim adamları vücudun reddetme olasılığını minimuma indirgeyecek organ oluşturma üzerinde çalışmalar yürütüyor.

Talep üzerine yapay bio-yapay doku parçalar üretmenin gelecekte mümkün olabileceğini belirten Vasilets, "Yapay doku üretimi nakil esnasında karşı karşıya kalınan bir çok sorunun çözülmesine imkan verecek. Bu tür yöntemler diğer tüm nakil yollarını deneyen hastalara son çare olarak verilecek." diye konuştu.

Dr. Vasilets'in ekibi artık bir biyo-yazıcı kullanıyor. Yazıcı kullandığı kartuşta bio-mürekkep bulunuyor. Proteinler ve peptid gibi maddeleri içeren bio-mürekkep hücre dostu bio-kağıt üzerine basılıyor.  Ardından bilim adamları bilgisayar vasıtasıyla yazıcıya istenilen komutu veriyor. Komutları yerine getiren makine kağıt üzerine özel mürekkep dökerek adeta lazer yazıcı gibi çalışıyor. Daha sonra kümeler üst üste yerleştirilerek katmanlar oluşturuluyor, ardından yapı daha karmaşık hale getiriliyor ve sonunda bio-kağıt eriyerek kayboluyor.

Print_doku_makine Print_doku_makine02 RIA-557429-Original

Tüm bunların nihai amacı hastanın hücrelerini alarak yazıcı vasıtasıyla vücudun reddetme olasılığını  minimuma indirgeyecek organ oluşturmak. Tedavilerin istenilen düzeyde gerçekleştirecek teknoloji henüz mevcut değil. Ancak bu alanda önemli buluşlar elde eden bilim adamları kısa vadede hayvanları ve insanları kullanmadan tedavi ve deneyler için doku oluşturabileceklerini söylüyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan