Seçin nükleer santral için Türkiye'ye gidiyor

0

Rusya Başbakan Yardımcısı  İgor Seçin ve beraberindeki heyet nükleer santral anlaşması  ile ilgili gelişmeleri görüşmek üzere Türkiye'ye gidiyor. İstanbul'da iki gün temaslarda bulunacak Seçin'in gündeminde Mavi Akım-2, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı, Güney Akım, Tuz gölüne kurulacak doğalgaz depolama tesisleri ve diğer enerji projeleri de var.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Ocak ayında Moskova'da gerçekleşen ziyaretinde imzalanan hükümetler arası anlaşma çerçevesinde Mersin Akkuyu nükleer santralin inşası planlanıyor. Daha önce Rusya'nın nükleer santral inşaatını yapmaya hak kazandığı ihale, mahkemece iptal edilmişti. Moskova'da imzalanan hükümetler arası anlaşmanın kısa sürede parlamentodan onaylanması için çalışmalar devam ediyor.

Seçin'in müzakerede bulunacağı enerji paketlerinin toplam değerinin 30 milyar doları bulacağına dikkat çekiliyor. Erdoğan Moskova ziyaretinde nükleer santral inşaatı ile ilgili gerekli çalışmaların yapıldığını belirtirken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Rusya'nın her açıdan daha avantajlı bir teklif ortaya koyduğunu hatırlatmıştı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün  Şubat 2009'da Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'le imzaladığı Ortak Deklarasyon'un ardından iki ülke ilişkilerinde önemli gelişmeler sağlandı. Gümrüklerdeki sorunlar giderilirken, iki ülke ticaretinin gelişmesini sağlayacak beş yılda 100 milyar dolarlık toplam ticaret hacmi hedefi de belirlendi. Bu çerçevede vizelerin kaldırılması dahil, bir dizi çalışma yürütülüyor.

2008 sonunda 38 milyar dolara ulaşan iki ülke toplam ticaret hacmi ekonomik kriz nedeni ile 2009'da 22 milyar dolara kadar geriledi. Yetkililer 1990'lı yıllarda 500 milyon dolar seviyesindeki ticaret hacminin bu seviyeye çıkmasının hayal bile edilemeyeceğine dikkat çekerek, 100 milyar dolar hedefinin yakalanabileceğini belirtiyor. Türkiye'den gıda, beyaz eşya, otomotiv, yan sanayi ve diğer onlarca sektör Rusya'da yeni pazarlar bulabilecek.

Türkiye, Almanya'dan sonra Rusya'dan en fazla doğalgaz alımı yapan ikinci ülke. Rusya Türkiye'nin birinci ticaret partneri konumuna yükselirken, Türkiye de Rusya'nın beşinci ticaret partneri. Yeni projelerin geliştirilmesi için de çalışmalar sürdürülüyor. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Gül'ün davetlisi olarak Mayıs ayında Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan