Stalin’in portreleri Moskova sokaklarına geri dönüyor

3

Eski SSCB lideri Jozef Stalin’in portreleri Moskova sokaklarına geri dönüyor. Rus insan hakları savunucuları Belediye’nin bu kararına sert bir şekilde karşı çıkarken, ülke Komünist Partisi karara “erkekçe” yorumunda bulundu.

9 Mayıs 1945 Zafer Bayramı’na doğru Moskova Belediyesi etkinlikler çerçevesinde Stalin’in portrelerini Moskova sokaklarına asmayı planlıyor. Belediye Enformasyon ve Reklam Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, 1 Nisan tarihinden itibaren dev portrelerinin başkentin çeşitli semtlerinde asılacağı belirtildi.

Komisyon Başkanı Vladimir Makarov, Stalin’in portrelerinin özellikle Moskova’daki savaş yıllarında halk milislerin oluşturulduğu semtlere konulacağını anlattı. Makarov, “Savaş gazisi derneklerinin istekleri doğrultusunda böyle bir uygulamaya karar verdik. Örneğin başvuranlar arasında Moskova savaş, emek ve güvenlik gücü gazileri kent konseyi Başkanı Vladimir Dolgih da var.” dedi.

Bu hakaret, yapamazsınız!

Belediye’nin bu kararına Rus insan hakları savunucuları sert karşı çıktı. İnsan Hakları hareket lideri Lev Ponomaryov yaptığı konuşmada, “Stalin’i göklere kaldıracak ve ün kazandıracak apaçık reklamları kabul edilemez. Mutlaka protesto edilecektir. Ve bu protesto gösterisinde sadece katılımcı taraf olmayacağız, biz eylemin organizatörü olacağız. Belediyenin bu kararı Stalin kurbanlarının anısına hakarettir!” şeklinde konuştu.

Helsinki grubu Moskova Bürosu Başkanı  Lyudmila Alekseyeva da, “Moskova sokaklarının Stalin portreleriyle “süslemek” isteyenler ülkemizde Stalinizm döneminde devlet terörünün geri gelmesini de arzu ediyor. Savaşı Stalin’den ziyade faşistlerle mücadele eden askerlerimiz sayesinde kazandık. Stalin ise savaştan önce de sonra da milyonların kellesini kopardı.” dedi.

Rus Komünist lider: Belediyenin yaptığı erkekçe!

Stalin portrelerinin asılacağı haberine en fazla sevinen taraf Rusya Komünist Partisi oldu. Parti Başkanı Gennadi Zyuganov, “Belediye eğer böyle bir adım atarsa bu sadece doğru değil, aynı zamanda da erkekçe bir adım olacaktır. Son 20 yılda ilk kez olarak iki yüzlükten vazgeçiyoruz: Daha önceleri iktidar zafer bayramını kutlarken savaşı kazanan Stalin’i anmayı bile unutuyordu.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan