Markette rastgele ateş açarak insanları öldüren Rus polis müdürüne ömür boyu hapis cezası

1

Moskova’nın Tsaritsino bölgesi polis müdürü Albay Deniz Yevsyukov, mahkemenin verdiği kararla ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Yevsyukov, 27 Nisan tarihinde Moskova’da bir markete girerek etrafa rastgele ateş açmış, iki kişinin ölümüne ve yedi kişinin de yaralanmasına neden olmuştu.

Aylardır eski polis müdürüyle ilgili davayı yürüten Moskova Kent Mahkemesi nihayet kararını  açıkladı. Mahkemenin verdiği karara göre, Yevsyukov yasadışı olarak silah ve mermi taşıdığı, iki kişiyi öldürdüğü, birkaç kişiyi yaraladığı ve başka polis yetkililerine saldırdığı gerekçesiyle ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşmada konuşan savcı Amaliya Kostoyeva, Yevsyukov’un suçunun hafifletecek bir durum görmediğini de kaydetti. Savcı, “Saldırıda zarar gören vatandaşların ifadelerine göre, Yevsyukov sadece insanları öldürmek değil, aynı zamanda da makamlarca insanların nasıl aşağılandığını sergilemek istiyordu. Yevsyukov’un cinayeti apaçık ve gösterişli bir şekilde yapılmıştı.” dedi.

Aylardır süren Yevsyukov’un mahkeme duruşması ilginç olaylara da sahne olmuştu: Daha önceki mahkeme duruşmalarında katil eski polis müdürü sadece bir kişi öldürdüğünü iddia ediyordu. Daha sonra ise markette rastgele insanlara ateş ettiğini itiraf ederek, kimseyi öldürmeyi planlamadığını iddia etmişti. Başka bir duruşmada da hiçbir şeyi hatırlamadığını mahkeme jurisine beyan etmişti.

Yevsyukov’un cinayetinin en büyük kanıtı ise zarar gören vatandaşlar ve marketteki güvenlik kamerası. Güvenlik kamerasında katil polisin insanlara nasıl ateş ettiği tespit edilmişti. Yevsyukov’un avukatları daha önce katilin psikolojik şok geçirerek hipnoz etkisi altında kaldığını savunmuştu. Bunun üzerine olayı araştıran Moskova’daki Serbski Psikoloji Sağlık Merkezi uzmanı Andrey Grigoryev katil polisin böyle bir psikoloji hipnoz etkisi altında olmadığını kesin dille belirtmişti.

Olay İçişleri Bakanlığı’nda köklü reformlara neden oldu

Olay Rusya’da geniş yankılara yol açınca, Moskova Emniyet Müdürü General Vladimir Pronin görevinden istifa etmişti. Ayrıca Moskova Eminyet Müdürlüğü’nde iki üst düzey yetkilisi de görevinden aldı. Ama bu skandal olay bununla sınırlı kalmadı. Yevsyukov’un cinayeti Rusya’da İçişleri Bakanlığı birimlerinde ciddi ve köklü reformların yapılması için önemli dönüm noktası oldu. Polis cinayetleriyle ilgili başka gelişmeler de yaşanınca Devlet Başkanı Dmitri Medvedev olaya el attı. Daha önce İçişleri Bakanlığı’nda radikal değişiklilerin yapılacağını belirten Medvedev, dün iki bakan yardımcısı ve 16 polis generalini görevinden aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan