Medvedev güvenlik güçlerine ateş püskürdü; 16 polis generali ve iki bakan yardımcısını görevden aldı

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev kanun dışına çıkan, rüşvet alan ve vatandaşa sıkıntı  veren polis teşkilatına ateş püskürdü. 16 polis generali ve iki İçişleri Bakan Yardımcısı'nı görevden alan Rusya lideri, merkezde görevli polis sayısının da kısa sürede 19 bin 970'den 10 bine düşürülmesini istedi.

Rusya İçişleri Bakanlığı  polis teşkilatı üst düzey görevlileri ile bir toplantı gerçekleştiren Medvedev, güvenlik güçlerinin reform sürecinin bir an önce tamamlanmasını istedi. Medvedev yasalara uymayan polislerin sert bir şekilde cezalandırılmalarını isterken, yoğun bürokrasiden de şikayet etti.

Medvedev bir ay süre verdi

Son dönemde polislerin karıştığı  suçların arttığına dikkat çeken Medvedev, bunun polisin otoritesini etkisiz hale getirdiğini hatırlattı. Medvedev polis teşkilatındaki sorunların giderilmesi ve alınacak önlemlerin planlanması için de İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev'e bir aylık süre tanıdı.

Nurgaliyev'in yardımcıları  Nikolay Ovçinnikov ve Arkadi Yevdeleyev'i görevden alan Medvedev, yerlerine Kremlin yönetiminden Sergey Gerasimov ve Sergey Bulavin'i atadı. Medvedev'in yeni tayinleri, Kremlin'in kendi adamlarını  önemli noktalara yerleştirme operasyonu olarak değerlendirildi.

Levada Center'in bu hafta gerçekleştirdiği ankette halkın üçte ikisi polise güvenmediğini açıkladı. Moskova'da görevli bir polis albayının bir süpermarketi basarak iki kişiyi öldürmesi ve yedi kişiyi de yaralaması bardağı taşıran son damla oldu.

RIA-577723-MedvedevPolis1 RIA-577723-MedvedevPolis2 RIA-577723-MedvedevPolis4

1,3 milyon aydınlatılmamış suç  dosyası var

Polis teşkilatında rüşvet ve yolsuzluk iddialarının rutin haline geldiğini kaydeden Medvedev, "Polise rüşvet suçlaması ile 2009'da 15 bin dava açılmış. Ancak bu sadece icebergin görünen yüzü. Nurgaliyev'e çözüm önerileri ile ilgili bir aylık süre veriyorum." dedi.

Suçların yarıdan fazlasının aydınlatılmadığını  hatırlatan Rusya lideri, "Her yıl ancak suçların yarısı  çözülebiliyor. 1,3 milyonun üzerinde suç dosyası henüz aydınlatılabilmiş değil. Rüşvetle mücadelede yeni yöntemler geliştiirlmeli. Polis alımında da ahlak, etik ve psikolojik açıdan değerlendirmeler yapılarak kalifiye istihdama gidilmesi gerekiyor." uyarısında bulundu.

Polis teşkilatının da normal sivil vatandaşlar tarafından tehdit edildiğini savunan Nurgaliyev ise kendilerine polisler tarafından binden fazla şikayet dilekçesinin ulaştırıldığı bilgisini verdi.

Faruk Akkan, Moskva, Cihan