Rus Ninjalardan nefes kesen gösteri: Gözü kapalı arkadaşının başındaki karpuzu kılıçla kesti

37

Ninja olmak isteyen Ruslar için Japonya'ya gitmek gerekmiyor. Rusya'nın Ninja dövüş sanatları okulunda geleceğin ninjalarına geleneksel kılıçtan keskin savaş yelpazelerine kadar farklı beceriler öğretiliyor.  Ancak dövüşle birlikte Rus Ninjalar savaşçının sahip olması gerektiği felsefeyi de benimsiyor.

Sergey Trofimov Rusya'nın başkenti Moskova'da Ninjutsu adıyla da bilinen Ninja dövüş sanatı 'Shinobi' okulunu ilk başlatanlardan. Ninjutsu savaş sanatları için okul olarak kullanılan spor salonu Sergey için hem ev hem kişisel müze niteliğini taşıyor. Trafimov, "Derslere katılan öğrencilere becerilerine bağlı Ninjutsu'nun pratik hayatta kullanımını öğretiyorum. Ancak gelenlere kendilerini hakemin durdurabileceği bir yarışa hazırlamıyorum. Onlara dövüş sanatını öğretiyorum. Hem mücadele açısından hem sanat açısından." diyor.

Başlangıç olarak Ninjutsu'da dövüş sanatların çeşitleri öğretilir: silahsız mücadele, kılıç ile mücadele, yıldız fırlatma. Ninjutsu aynı zamanda öğretisinde hem meteoroloji, hem coğrafya bilgisi ve tabii ki kendine has felsefeyi içeriyor. Ninja'lar bir çok silaha sahip. Bu yüzde her insanın mutlaka kendi zevkine uyan bir silah bulabilir.

Rus Ninja ustası Trefimov'un gözleri kapalı bir şekilde bir diğer ninjanın başındaki karpuzu kılıçla kesme anı yürükleri ağızlara getiriyor. Başındaki karpuza keskin kılıçla dikey ve yatay vuran Trefimov, arkadaşının parmaklarının neredeyse bir santimetre ötesinden karpuzu kesiyor.

'Japon üfleç' silahı Fukiya'yı  seçtiğini anlatan Ninjutsu öğrencisi Aleksandr Vokovski, "Okulumuzda farklı ninja tekniklerini kullanıyoruz. Ninjaların ana silahı  olmamasına rağmen ben kendim için Fukiya'yı seçtim." diye anlatıyor.

Yelpazeler öldürücü silah olarak kullanılıyor

haberrus_icin_300_2Savaş ve mücadele gibi sert vurgulara rağmen Ninjutsu'ya bayanlar da meraklı. Ninja dövüş teknikleri zarifliğin sembolü yelpazeleri öldürücü bir silah haline getirebiliyor. Savaş yelpazelerini oldukça iyi kullanan Sofya bunlardan biri.

Keskin plaklardan oluşan Tessen adı  verilen Japon savaş yelpazesinin özelliklerini Sofya şöyle anlatıyor: "Yeplazeler çok keskindir. Mesala saldırı esnasında düşmanın alnına yelpaze ile çizik atılır. Akan kan gözlerine gelir ve düşmanı kör eder. Bu onun savunma imkanını azaltır. Böylece düşman etkisiz hale getirilir."

Fakat tabii ki kılıç ninjaların en önemli silahı kalmaya devam ediyor. Ancka usta Sergey Trofimov Ninjaların Şinobi gatana adını verdikleri kılıcın çok kısa ve aşırı keskin olduğu konusunda uyarıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan