Rusya’da terör saldırısı: 2 ölü, 28 yaralı

1

Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nde yine terör saldırısı meydana geldi. Bir binada arka arkaya meydana gelen patlamada çoğu polis olmak üzere 28 kişi yaralandı, iki kişi öldü. Rus güvenlik güçlerine göre, teröristler binada daha önceden polislere tuzak hazırlamıştı.

İnguşetya’nın başkenti Nazran’da polis, Malsagov sokağındaki bir binada bomba ihbarı almasının ardından harekete geçti. Bölgeye sevkedilen güvenlik güçleri burada kötü bir “sürprizle” karşılaştı. Binaya giren polis özel ekibi bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken, ani patlama (Moskova saatiyle 09.40) meydana geldi. İlk patlamada Nazran Emniyet Müdürü Kazbek Latırev dahil on kişi yaralandı.

Yaklaşık 30 dakika sonra binada ikinci bomba patladı. İkinci patlamada da altı kişi yaralandı, bir kişi öldü. Patlamayla ilgili çeşitli bilgilerin bulunduğu da gelen haberler arasında. İnguşetya İçişleri Bakanlığı, binada bir kaç patlamanın olduğunu belirtirken, Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu İnguşetya masası ise bölgede en az üç patlamanın meydana geldiğini kaydediyor. Bu patlamalarda da yaralı sayısının arttığı ifade ediliyor.

İnguşetya güvenlik güçlerine göre, olay polislere yönelik bir tuzak saldırısı. Rus haber ajanslarına konuşan İnguşetya güvenlik gücü yetkilisi, “Kimliği belirsiz kişi bizi arayarak bir evde militanların saklandığını belirtti. Bölgeye giden polisler bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken patlama meydana geldi. Daha sonra da birkaç bomba yine patladı: bu patlayıcı maddeler orada saklanmıştı.” dedi.

İnguşetya İçişleri Bakanlığı, olay sonucunda yaralı sayısının 28’ê ulaştığını belirtti. Olayda Nazran Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Magomed Haşiyev dahil iki kişi hayatını kaybetti. Yaralananlar arasında İnguşetya’da polis savcısı Mikail Nalgiyev de var. Başsavcılık Soruşturma Komisyonu İnguşetya masası sözcüsü Svetlana Gorbakova yaralılardan üçünün durumunun ağır olduğunu da belirtti. İnguşetya Cumhuriyeti Savcısı Yuri Turıgin, bölgedeki patlamaların nedenini şöyle yorumladı: “Gizli terör örgütlerine yönelik güvenlik güçlerinin yoğun mücadelesine bu tür “tepki” veriyorlar.”

Fuad Seferov, Moskova, Cihan