Medvedev'den liderlerin lideri Sobçak'a kırmızı gül

5

Rusya Devlet Başkanı Medvedev kendisinin ve Başbakan Vladimir Putin'in de karyerinde önemli rol oynayan St. Petersburg'un ilk belediye başkanı Anatoliy Sobçak'ın mezarını ziyaret ederek bordo renkli gül bıraktı. Medvedev'in dışında Rusya Başbakanı Vladimir Putin, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve daha bir çok üst düzey yöneticinin yetişmesinde etkili olan Sobçak ölümünün 10. yılında mezarı başında anıldı.

Devlet Başkanılığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada Medvedev Nikolskaya mezarlığını ziyareti sırasında saygı duruşunda bulundu ve Sobçak'ın mezarına kırmızı renkli güller bıraktı. Ardından St. Petersburg Devlet Üniversitesi'ni ziyaret eden Medvedev, burada Sobçak anısına düzenlenen sergiyi gezdi. Sergiye ayrıca Sobçakın eşi Lyudmila Narusova ve kızı Kseniya Sobçak  ve St. Petersburg valisi Valentina Matviyenko da katıldı.

St. Petersburg'ta yaptığı açıklamalarda Sobçak'ı model siyasetçi olarak nitelendiren Medvedev, "Sobçak sürekli kanunları argüman olarak gösterirdi. Ve kanunları görmemezlikten gelmenin ilk savaşını o vermişti. Şu anda bu tür siyasetçiler hem yerel hem federal düzeyde çok az. Şu anda bile siyasetin legal zemine dayalı olarak yapılması gerektiğini anlamayanlar var." diye konuştu.

Sobçak'ın St. Petersburg'un ve yeni Rusya'nın en parlak temsilcisi olduğunu ifade eden Medvedev, "O açıksözlü, dürüst bir insandı. Sovyetler Birliği siyasi çevresinde yeni yasal düzeni tanıtanların arasında ilkti." dedi.

 

RIA-579655-MedvedevSobcak4 RIA-579655-MedvedevSobcak3 RIA-579655-MedvedevSobcak2

St. Petersburg'un 1991 ile 1996 yılları  arasında Belediye Başkanlığını yapmış Anatoliy Sobçak 2000 yılında vefat etti.  Anatoliy Sobçak belediye başkanlığı esnasında ekibinde Başbakan Vladimir Putin, Ekonomi eski Bakanı şu anki Sberbank Genel Müdürü German Gref, Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ve Başbakan Yardımcısı Dmitri Kozak gibi şu anda Rusya'nın eliti olarak bilenen isimleri bulundurmuştu. Putin'in siyasete gelmesinde Sobçak'ın büyük rol oynadığı biliniyor.

1990 ile 1997 yılları arasında St. Petersburg üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışan Medvedev 1990-1995 yıllarınde Sobçak'ın danışmanlığını yapmıştı. Medvedev aynı dönem içinde St. Petersburg Belediyesinin dış ilişkiler komisyonunda görevliydi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan