Rutid'den tarih dersi

6

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği (RUTİD) St. Petersburg temsilciliği Rusya'da eğitim gören Türk ve diğer yabancı öğrenciler için "Basit Rusça ile Rusya Tarihi" organizasyonu gerçekleştirdi. Rusya’nın önde gelen üniversitelerinden St. Petersburg Devlet Üniversitesi (CПБГУ) Tarih Fakültesi Profesörü Olga Aleksevna tarafından verilen derse ilgi büyük oldu.

Rusçanın zor bir dil olduğunu dolayısıyla bu ülkede okuyan yabancı öğrencilerin bazı derslerde zorlandıklarını belirten Profesör Aleksevna, St. Petersburg Devlet Üniversitesi Tarih Fakültesi olarak sadeleştirilmiş bir Rusça ile “Yabancılar için Rusya Tarihi” kitabı hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

rutid_tarih2Derse katılan öğrenci sayısından ve öğrencilerin Rusya tarihini öğrenme konusundaki heyecanlarından çok memnun olduğunu söyleyen Profesör Aleksevna, bu güzel organizasyonu gerçekleştirilmesindeki katkılarından dolayı Rutid St. Petersburg Temsilcisi Adnan Öztürk ve Rutid Kültür ve Eğitim  Komitesi Başkanı Leman Türkeli’ye teşekkür etti. Öztürk de yaptığı değerlendirmede, Rusya'yı iyi anlamanın en temel yolunun tarihini bilmekten geçtiğini söyledi.

Rutid Kültür Komisyonu Başkanı Leman Türkeli ise kültür komisyonunun çalışmalarından bahsetti. Türkiye’yi daha yakından tanımak isteyen Rus vatandaşlar için folklor, el sanatları, ebru, ud ve ney kursları açıldığını ve yoğun ilginin olduğunu belirten Türkeli, "Türk vatandaşlarımızı da çalışmalara bekliyoruz." çağrsında bulundu.

Kaynak: St. Petersburg, Cihan