Putin devrim değil, değişim istedi

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin değişen dünya şartlarına göre siyasi yapıların da kendisini yenilemesi gerektiğini söyledi. Rusya başbakanı bu sürecin büyük çaplı değişimlerin bir anda gerçekleştiği 'devrim' niteliğinde değil de, aşamalı olarak gerçekleşmesini daha doğru bulduğunu ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Putin'le birlikte onlarca siyaset adamının yetişmesinde büyük katkısı bulunan St. Petersburg şehrinin ilk belediye başkanı Anatoli Sobçak'ın ölümünün 10. yıl dönümü geniş katılımlı törenlerle anıldı. Putin değerlendirmesinde, "Dünya değişiyor. Biz de değişiyoruz. Ancak bu değişim devrim niteliğinde değil, aşamalı olmalıdır. Bunun şimdi ve gelecekte Rusya'da yerleştiğine inanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Anatoli Sobçak'ın eşi Lyudmila Narusova ve kızı Ksenina ile birlite Sobçak'ın kabrini ziyaret ederek kırmızı gül bırakan Putin, Sobçak'ın anısına kurulan 'Demokrasi Müzesi'ni de gezdi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Putin, "Devlet işlerinde, demokrasi sıradan insanların ülke yönetiminde etkili hale gelebilmesinin bir aracı ve sivil toplum da istikrar ve gelişme arasında bir denge kurabilmişse burada ülke kalkınır. Rusya'da bu denge şimdi kurulmuş durumda. Bu yıkılırsa gerileme ve parçalanma olur." uyarısında bulundu.

Sobçak'ın yeni Rusya'nın kuruluşuna katkısının devasa olduğunu vurgulayan Putin, "Temel dayanağını demokrasiden alıyordu. Kendisi demokrasinin prensiplerini çok doğru ve zeki bir uslüpla anlattı. Yeni Rusya'nın oluşumunda rolu büyüktür." ifadelerini kullandı.

RIA-579888-PutinSobcak1 RIA-579888-PutinSobcak2 RIA-579888-PutinSobcak4

Eski bir KGB ajanı olan Putin'i 1994 yılında St. Petersburg Belediye Başkan Yardımcılığına getirerek Rusya'ya kazandıran Sobçak, 1991-1996 yıllarında St. Petersburg belediye başkanı olarak görev yaptı. Şehrin adını Leningrad'dan St. Petersburg'a çeviren Sobçak, darbe karşıtı duruşu ile de Rusya halkının sevgisini kazandı.

Sobçak, 1991 yılında Sovyet lider Mihail Gorbaçov'u devirmek için ayaklanan darbecilerin yanında yer almamaları için tank birlik komutanlarını ikna etmesi ile biliniyor. 19 Ağustos 1991'de Gorbaçov'a karşı gerçekleştirilen darbe girişimi, Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanı Boris Yeltsin'in halkı darbecilere karşı tankın üzerine çıkarak direnişe çağırması ile sonuçsuz kalmıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan