Medvedev'den modern ordu çağrısı

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ordunun eski silahlarının iyileştirilmesi için çalışma yapmak yerine, yeni tehditlere karşı etkili olabilecek modern silahlarla donatılması gerektiğini söyledi. 23 Şubat "Vatan Savunucuları Günü" nedeni ile St. Petersburg'da düzenlenen törene katılan Medvedev, tüm ordu mensuplarının bayramını kutladı.

"Her şeyden önce kara ve deniz kuvvetleri modern silahlarla donatılması gerekiyor. Eski silahların bakımı için oluşturulan kara delik yerine, ülkemizin daha önce de başardığı gibi, kaynaklarımızı yeni ve kaliteli silahlar için ayırmalıyız." önerisinde bulunan Medvedev, hedeflerinin modern bir ordu kurmak olduğunu ifade etti.

Tören birliklerinin sahnede sundukları gösterileri ve askeri marşları büyük bir coşku ile izleyen Rusya lideri, "Stratejik hedefimiz etkili bir ordu kurmak. Modern tehlikelere karşı yeterli donanımlara sahip olmalı. Böylece uluslararası alanda istikrarın sağlanmasına katkı sağlayabilir ve her türlü tehlikeye karşı koyabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Rus ordusunun sahip olduğu silahlar 2008 Ağustos'un da Gürcistan'la gerçekleşen savaşın ardından tartışmalı hale geldi. Nükleer kapasitenin modernizasyonu için son dönemde önemli programlar yapılırken, konvansiyonel güçle ilgili tartışmalar sıklıkla dile getiriliyor. Diğer taraftan ordunun karıştığı rüşvet, yolsuzluk ve diğer suçlarla ilgili tartışmalar da ülke gündeminde sıklıkla yer alıyor.

Önceki gün Ekho Moskvı radyosuna konuşan Rusya Savunma Bakanı Yardımcısı Vladimir Popovkin, Rus ordusunun sahip olduğu silahların önemli bir kısmının verimli olmadığını ifade etmişti. Popovkin, "Bizim şu anda 20 bin tankımız var. Ancak 5-6 bin tank Rus ordusuna yetebilir. 200 binden fazla zırhlı araç, binlerce savaş uçağı bulunuyor. Ancak bunların bir kısmının kalitesi tartışılır." eleştirisi getirmişti.

RIA-581765-MedvedevOrdu2 RIA-581765-MedvedevOrdu3

Komutan sayısı  yüzde 60 azaltılacak

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de daha önce yaptığı konuşmasında ordunun 2020 yılına kadar yüzde 70'inin yeni silahlarla donatılacağını taahhüt etti. 1989 yılında gayri safi milli hasılanın yüzde 20'si kadar Kızıl Ordu için harcama yapan Moskova, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından bu rakamı yüzde 4'ün de altına çekti. Rusya 2010 bütçesinde askeri harcamaları yüzde 5 artırarak 40,3 milyar dolar olarak belirledi.

Rus ordusunun yapılanması ile ilgili reform niteliğindeki çalışmalar da sürdürülüyor. Rusya 1 milyon 340 bin olan silah altındaki asker sayısını 2012 yılına kadar 1 milyona çekecek. General sayısı bin 100'den 200'e çekilirken, üst düzey komutanların sayısı da yüzde 60 azaltılarak 22 binden, 8 bin 500'e indirilecek. Rusya Savunma Bakanı Aleksey Kudrin diğer muvazzaf komutan sayısında da 150 binlik bir indirime gideceklerini açıklamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan