Rus basını: "Türkiye'de üst düzey askeri yetkililer darbe planı suçlaması ile göz altına alındı"

19

'Vatan Savunucuları Günü' nedeni ile resmi tatil olan Rusya'da gazeteler çıkmazken; haber ajansları, televizyonlar ve internet haber portalları Türkiye'de 'balyoz darbe planı' çerçevesinde, emekli ve görevde bulunan 49 üst düzey komutanın göz altına alınmasına geniş yer verdi. Haberlerde genelde ordunun yönetime el koyabilmek için 'Ege denizinde bir Türk jetinin düşürülerek Yunanistan'la kriz oluşturulması' ve 'camilerin bombalanarak kaos oluşturulması' planladığı ile ilgili iddialara dikkat çekildi.

Türk basınına dayandırılan haberlerde Ria Novosti haber ajansı 17 emekli genaral, 4 muvazzaf amiral ve 27 subay ve 1 astsubayın İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerde eş zamanlı olarak düzenlenen operasyonların ardından göz altına alındığını duyurdu. Ajans Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un pazartesi günü planlanan Mısır gezisini iptal ettiğine de dikkat çekti.

Göz altına alınanlar arasında eski Hava Kuvvetleri Komutanı İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek ve Genelkurmay başkanlığı eski yardımcısı Ergin Saygun'un da bulunduğunu kaydeden ajans, "Taraf gazetesinde yer alan balyoz darbe planına göre, Ege denizinde bir Tük jetinin düşürülmesi sağlanarak Yunanistan'la krizin çıkarılması, İstanbul'da camiler bombalanarak kaos ortamının oluşturulması, böylece de Tayyip Erdoğan hükümetine karşı olağanüstü hal ilan edilmesi öngörülüyordu." bilgisini aktardı.

Genelkurmay başkanının iddiaları kabul etmediğini ve darbelerin geçmişte kaldığını ifade ettiğini kaydeden Ria Novosti, "İddiaya göre Ergenekon'la bağlantılı olan askeri ve laik çevreler darbeye zemin hazırlamak için kaos oluşturmakla suçlanıyor. Asker, polis, hukukçu, politikacı ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 200 kişi göz altında bulunuyor. Bir çok kimse tarafından mevcut gelişmeler Türkiye'nin laik ordusu, hukuk ve Ak Parti iktidarı arasında bir iktidar mücadelesi olarak yorumlanıyor." değerlendirmelerine yer verdi.

"Türkiye'de ordu bir çok kez siyasete müdahale etti"

Türkiye'de ordunun bir çok kez siyasete müdahale ettiğini hatırlatan Lenta.ru haber ajansı da; 1960, 1971 ve 1980 darbeleri ile birlikte 1997 yılında gerçekleşen 28 Şubat post modern darbesini örnek gösterdi. Balyoz darbe planı çerçevesinde göz altına alınan 49 komutanın darbe planlamak iddiası ile suçlandığını kaydeden ajans şu bilgilere yer verdi: "Göz altına alınanlar Ege denizinde bir Türk jetinin düşürülmesini sağlayarak Yunanistan'la kriz oluşturmak... Camileri bombalayarak ülkede kaos ortamı oluşturmak ve darbeye zemin hazırlamak... iddiası ile suçlanıyor. Emekli general Çetin Doğan ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ suçlamaları reddediyor. Komutanlara göre yapılanlar ordunun yıpratılmasına yönelik planın bir parçası."

Vesti 24 kanalı da verdiği haberde 2003 yılında hazırlandığı iddia edilen balyoz darbe planı  nedeni ile üst düzey komutanların göz altına alındığını  duyurdu. Darbe planında Ege'de bir Türk savaş uçağının düşürülerek Yunanistan'la kriz çıkarmanın ve camiler bombalananarak kaos oluşturmanın hedeflendiği kaydedilen haberde, Genelkurmay Başkanı Başbuğ'un iddiaları reddettiği ve askeri darbelerin geçmişte kaldığını ifade ettiği bilgisine de yer verildi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan