75 kişiye mezar olan hidroelektirik santral yeniden çalışmaya başlıyor

1

Sibirya bölgesinde Ağustos ayında teknik nedenlerden kaynaklanan patlama nedeni ile 75 kişinin hayatını  kaybettiği Rusya'nın en büyük hidroelektrik santrali Sayano Şuşenskaya bugün yeniden faaliyete geçiyor. Santralin kısmen çalışmaya başlayacağını kaydeden hükümet sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de düzenlenecek törene katılacağını söyledi.

Devlet şirketi RusHydro'nun internet sayfasında yer alan bilgilere göre çarşamba günü aktif hale gelecek bölümün kapasitesinin 640 bin kilowatt saat olduğu belirtildi. Yıl sonuna kadar üç ünitenin daha aktif hale geleceği belirtilen bilgide, RusAl alimünyum fabrikalarına da elektrik verilmeye başlanabileceği kaydedildi.

Dünyanın en büyük dördüncü  hidroelektrik santrali olarak bilinen Sayano Şuşenskaya'nın kapasitesi 6,4 milyon kilowatt saat. Mühendislerin ek yeni bir üniteyi Mart sonuna iki yeni üniteyi de yıl sonuna kadar tamamlaması bekleniyor. RusHydro'nun tüm üniteleri ancak 2014 yılına kadar aktif hale getirebileceği ifade ediliyor.

RIA-561477-santral2 RIA-561477-santral3

2009 yılında santral için 220 milyon dolar harcayan şirket, 2010 yılında da 400 milyon dolar harcama yapması bekleniyor. Tüm santralin yeniden onarılması için 1 milyar dolardan fazla para harcanması öngörülüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan