Moskova’da insan kaçırmakla suçlanan polis çetesi yakalandı

1

Moskova’da bir işadamının iki kızını kaçırarak rehin alan polis çetesi yakalandı. Polisler rehine karşılığında iki milyon ruble talep ediyordu.

Moskova Emniyet Müdürlüğü Cinayet Masası’nda görevli Sergey Sorokin, Maksim Çijov ve Stanislav Boldışev isimli polislerin düzenlenen özel bir operasyonla göz altına alındığını duyurdu. Polisler 20 Şubat günü Moskova çevresi Troitsk kentindeki Mc.Donald’s kafesinde bir işadamının Anna Y. (30) ve Anastasiya Y. (19) isimli kızlarını kaçırarak fidye talep etmekle suçlanıyor.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu, polislerin yakalandığını doğrularken, İçişleri Bakanlığı’nın konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındığı  belirtildi. Soruşturma Komisyonu Başkanı Vladimir Markin, ayrıca polislerin önce altı milyon ruble fidye istediğini kaydederek, “Daha sonra görüşmeler sonucunda bu fiyat iki milyona indirildi.” dedi.

Yakalanan üç kişilik polis çetesinin epey zamandır bu tür rehine faaliyetlerinde bulunduğu da gelen haberler arasında. Olayla ilgili Rusya Ceza Kanunu 126. (insan kaçırmak) ve 163. (gasp) suçu gerekçesiyle dava açıldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan