Rusya elektirik tüketiminde kriz öncesi seviyeye ulaştı

0

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ağustos ayında patlayan ve 75 kişinin ölümüne neden olan Doğu Sibirya bölgesindeki Sayano Şuşenskaya hidroelektrik santralin ilk ünitesinin açılışını gerçekleştirdi. Burada açıklamada bulunan Rusya başbakanı, elektrik tüketiminde ekonomik kriz sürecinin aşıldığını, tüketimin yeniden artarak kriz öncesi seviyeye ulaştığını söyledi.

Elektrik sektörünün temsilcileri ile bir araya gelen Putin, "Ocak ayında elektrik enerjisi tüketimi 103 milyar kilowatt saatle kriz öncesi seviyeye ulaştı. Bunda normal olmayan soğuk kış günlerinin etkisi olabilir. Ancak endüstriyel üretimdeki artışla birlikte düşünüldüğünde elektrik anerjisine talebin arttığını görüyoruz." dedi.

Rusya'nın ekonomik darboğazdan çıkışı  için gerçekleştirmeyi hedeflediği ekonomik büyümenin sağlanmasında elektrik enerji sektörünün de hazırlıklı olması isteyen Rusya başbakanı, "Elektrik enerji şirketleri 2,2 milyar dolarlık yatırımı verimli bir şekilde gerçekleştirmedi. 8,9 milyar dolarlık yatırımlardan ayrılan pay, yatırım yerine şirketlerin operasyonlarına harcandı." eleştirisi getirdi.

RIA-582703-Putin_Santral1 RIA-582703-Putin_Santral3

Rusya genelinde yaklaşık 100 ünitelik santral projesinin olduğunu, bunlardan 38'inin uygulamaya başladığını  kaydeden Rusya Başbakanı, "Yeni nükleer elektrik santralleri için de 53 milyar ruble (1,76 milyar dolar) ayrıldı." bilgisini verdi. Putin uzun vadeli elektrik enerjisi programının hazırlanmakta olduğunu da hatırlattı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan