Dazlak çetelerine yönelik operasyonlar sonuç verdi, ölümler 2,5 kat azaldı

2

Rusya'da son yıllarda terör eylemlerine de kalkışan dazlak çetelerine yönelik operasyonlardan sonuç  alınmaya başladı. Moskova şehir mahkemesinde bugün görülen davada 9 kişi ırkçı nedenlerle 5 kişiyi öldürmekten mahkum oldu.

Yaşları 17 ile 22 arasında değişen dokuz kişilik dazlak çetesine mahkeme 6 yılla 23 yıl arasında değişen cezalar verdi. Mahkeme dazlak çetesinin kendilerini 'Beyaz Kurtlar' olarak tanımladığını, yabancılara yönelik saldırıları sadece ırkçı nedenlerle gerçekleştiridklerine karar verdi.

Rusya polisi ve mahkemeleri son dönemde dazlak gruplarına karşı sert önlem almaya devam ediyor. İnterfax'a açıklamada bulunan Moskova İnsan Hakları Bürosu Direktörü Aleksander Brod yıl başından bu yana 6 Slav olmayan vatandaşın dazlak çetelerinin saldırıları sonucu hayatını kayvettiğini ve 15 kişinin de yaralandığını söyledi.

Geçen yıl aynı dönemde 16 kişi hayatını kaybederken 36 kişi de yaralanmıştı. 2008'in verileri ise daha korkunç. Bord'un açıklamasına göre 2008'in ilk bir buçuk ayında 26 kişi ölürken, 48 kişi de yaralandı.

2010 yılının aynı döneminde yabancılara yönelik 15 eylem, başkent Moskova başta olmak üzere St. Petersburg, Vladivostok, Riazan, İrkuts, Kaliningrad ve Dağıstan'da gerçekleşti. Bu yıl dazlaklar en fazla Özbek ve Kırgız vatandaşlara yönelik saldırılar yaptı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan