"Düşmanının ruhunu kontrol altına alıyor, temasda bulunmadan etkisiz hale getiriyor"

145

"Karşısındaki rakibini tanımak ve bir sonraki adımını önceden anlayabilmek dövüşü kazanmanın anahtarı olabilir." yaklaşımı Rusya'da yeni başlayan 'temassız dövüş' tekniklerinin sloganı. Rusya dövüş okulunun kurucusu Vadim Starov doğru zihinsel tutum sayesinde düşmana dokunmadan yenmenin mümkün olduğunu söylüyor.

Moskova'nın banliyö dövüş okulunda dövüş ustası, Starov okula yeni gelen öğrencilere savaş tekniklerin temellerini anlatıyor. Temassız mücadelenin rakibin ruhunu denetim altına alarak, onu yanlış bir hedefe yönlendirmekten geçtiğini belirten Starov, “Trans içindeyim, rahatım. Rakibimi anlamaya çalışıyorum ve yönlendiriyorum. Mesala köpeğe kemik veriyoruz. Bak kemik burada diyoruz. Şimdi ise orada diyerek kemiği atmış gibi yapıyorum. Şimdi bu kemik uçuyor ve köpek onu takip ediyor.” şeklinde teknik örneğini veriyor.

Tekniğin insanlara kendisinden çok daha güçlü rakibi yenmeye imkan verdiğini iddia eden dövüş ustası neredeyse her hafta derslere adanmış gençlerin katılım sayısının arttığını belirtiyor. Bu öğrencilerden biri olan Aleksey, Vadim'in tekniği şahsi piskolojik bakışını ve daha sonra karşındaki rakibini değiştirmeye yönelik olduğunu belirtiyor. Aleksey,  “Bu dövüşten çok bir tür diyalog” diyor.

Temassiz_dovus02 Temassiz_dovus03

Temassız savaş tekniklerini Rus istihbarat servisi icat etmiş

Temassız savaş tekniklerinin gizli Rus istihbarat servisi tarafından icad edildiği yönünde söylentiler mevcut, ancak sadece Ruslar geleneksel olmayan savaş tekniklerin arayışı içinde olmadı. Piskoloji uzmanlar temassız dövüş tekniği ile ilgili bir çok efsanenin dolaştığını ve dövüşün etkisinin abartıldığını belirtiyor. Psikolojik tekniklerin var olduğunu kabul eden uzmanlar, insanların bu tekniklerin bilinçli kullanmayı bilmediklerini kaydediyor.

Starov da temassız dövüş tekniğinin her duruma uyugun olmayableceğini belirterek psikolojik eğitim olmadan da mükemmel olunamayacağını belirtiyor. Tekniğinin alay konusu da olduğunu söyleyen Starov ara sıra dolandırıcılık yaptığı gibi bir kısım suçlamalarla karşı karşıya kaldığını ifade ediyor. Bunlara rağmen tekniğine artan ilgiyi karşılamak için Starov, tüm Rusya genelinde yeni okullar açmayı planlıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}7050726{/yahoo}