Trafik cezaları için sürücülere özel kredi kartı uygulaması başlıyor

5

Polisin rüşvet aldığı ve trafik cezalarının ödenmediği ile ilgili iddialara Rusya parlamentosu kredi kartlı çözüm buldu. İktidar partisi Birleşik Rusya tarafından Duma'ya sunulan yeni yasaya göre sürücüler zorunlu kasgo sigortası ile bilirkte, trafik cezalarının ödenmesi için kullanılacak kredi kartlarını da yanlarında taşıyacak.

Vedomosti gazetesinin haberine göre ceza kartlarına yerleştirilecek cipte sürücü ve araçla ilgili detay bilgiler de yer alacak. Polis kart aracılığı ile sürücünün eski dönemde aldığı trafik cezalarını ve trafik ihlallerini de görebilecek.

Kartın en önemli işlevi ise polisin trafik ihlalinde bulunduğunu tespit ettiği sürücünün cezasını  karttan anında çekebilmesi. Yasa tasarısının sahibi milletvekili Vladislav Reznik'e göre polis araçlarına da pos cihazına benzer elektronik bir cihaz yerleştirilecek.

Vekile göre yüzde 50'lerin altında kalan trafik cezalarının ödenmesi ile ilgili sistem böylece daha sağlıklı işleyecek. Tasarıya göre sürücülerin ceza kartlarında belirli bir limitte nakit tutmaları da zorunlu hale getirilecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan