Kadirov’dan Mevlit Kandili'de doğan 67 bebeğe biner dolar hediye

11

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov, Peygamber efendimizin doğum günü Mevlit Kandili gecesi doğan Çeçen bebeklere biner dolar ödül verdi. Çeçenistan’da halk da Mevlit Kandili’ni bayram olarak kutlarken, başkent Grozni’de bayram şenliklerini izlemek için çok sayıda yerli ve yabancı konuklar da davet edildi.

Çeçen lider Kadirov, Mevlit Kandili gecesi doğan bebeklerin ailelerine biner dolar ödül verilmesi ile ilgili talimat verdi. Çeçenistan’da Mevlit Kandili gecesinde doğan bebeklere aileleri genelde Muhammed, Aişe, Hatice, Fatma, Ümmü Gülsüm ve Rukiye isimlerini veriyor. Çeçenistan Sağlık Bakanlığı’na göre, Mevlit Kandili gecesi bölgede 67 bebek dünyaya geldi.

Çeçenistan’da Mevlit Kandili bayram havasında kutlanıyor. Dar gelirli ailelere un, şeker, pirinç ve para yardımları yapılıyor. Belediyeye ait ulaşım araçları da vatandaşlara ücretsiz hizmet ediyor. Gece saatlerinde Çeçenistan kentlerinde havai fişek gösterileri de gerçekleştiriliyor. Çeçenistan’ın her yerinde bayramla ilgili dev poster ve yazılar da asılı.

Bayram şenliklerinde Çeçenistan Cumhurbaşkanı Kadirov da yer alarak vatandaşlarla bir araya geldi. Ayrıca Grozni’ye bayramla ilgili 15 İslam ülkesinden gelen konuklar da davet edilidi. Konuklar arasında ünlü İslam alimleri, İslam ülkelerinden Müslüman liderler ve Rusya Müslüman teşkilatları liderleri de yer aldı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan