Mart'ta 3G'li iPhone'lar rafları dolduracak

12

Rusya'nın önde gelen GSM operatörleri VimpelCom(Beeline) ve MTS 3G'li iPhone'ların Mart ayının sonuna kadar Rusya'da satılmaya başlayacağını açıkladı.

Iphone'ların bütün operatörlerde çalışabileceğini belirten VimpelCom ve MTS, telefonların Apple tarafından belirlenen perakende fiyatıyla satılacağının altını çizdi. VimpelCom web sitesinde iPhon'nun yeni model telefonlarından 16 GB bellekli modeli 29,990 ruble (1000 dolar) ve 32GB bellekli modeli 34,900 rubleden (1167 dolar) satılacağını ilan etti.

Rusya'nın GSM operatörleri ile Apple arasında uzayan görüşmeler dolayısıyla iPhone 3G Rusya'ya altı  ay gecikmeyle ulaştı. Sonunda varılan uzlaşmaya göre,  MTS 2008-2011 yılları arasında Apple'dan yaklaşık 1.3 milyon, VimpelCom Ekim'e kadar 1,5 milyon ve Megafon aynı dönem içinde 1 milyon iPhone sipariş verdi. 3G'li iPhone'ların da bu anlaşma kapsamında oldukları kaydedildi.

Ancak ilk iPhone modelleri Rusya operatörleri için pek karlı satış getirmediği görüldü. 2009 yılının ilk çeyreğinde VimpelCom tarafından yapılan açıklamada şirketin 2008 Ekim-Aralık döneminde satmayı amaçladığı iPhone'lardan sadece yüzde 12'lik dilimi satabildiği belirtildi. VimpelCom Ocak – Mart ayları arasında satış gerçekletiremediğini kaydederken, MTS ve Megafon da beklendiğinden daha az iPhone sattıklarından yakındı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan