Ruslar kriz döneminde daha fazla evlendi, ancak limuzinsiz

18

Ekonomik krizin Rusya toplum yaşamında etkileri evliliklere de yansıdı. Çok sık boşanmaların yaşandığı  ülkede kriz aile yaşamına olumlu katkı sağladı. Rusya'nın başkenti Moskova'da 2009'da evliliklerde oran yüzde 10 artarken, boşanma yüzde 1,5 geriledi. Moskova'da evlenen çiftlerin limuzin kiralayarak şehri turlama ve lüks harcamalarında önemli oranda azalma görüldü.

Vedomosti gazetesinin haberine göre, Rusya genelinde 2009'da toplam 1 milyon 31 bin 800 evlilik gerçekleşti. Bu rakam da 2008'e göre yüzde 2 daha fazla. Moskova'da gerçekleşen evliliklerin sayısı ise 92 bin. Orta ve dar gelirli eşler düğün masraflarından kesintiye gitti. Evlilik organizasyonları ile ilgili faaliyet yürüten şirketlerin önemli bir kısmı sıkıntıya girdi. Kriz öncesinde evlenen çiftlerin büyük çoğunluğunun dev limuzinlerle Moskova'da turladığını kaydeden şirketler, şimdilerde iki çiftten birinin limuzin istemediğine dikkat çekiyor.

Rusya'da evlilik törenleri artık kalabalık yemek organizasyonları ile gerçekleşmiyor. Eskiden 500-1000 arasında davetlinin çağrıldığı düğünler artık 50-100 davetli ile sınırlı tutuluyor. Dar gelirliler ise düğün salonu ve bir iki haftalık tatille düğünlerini tamamlıyor.

Gazetenin edindiği bilgiye göre 2009'da ABD'de yaklaşık 2,3 milyon evlilik gerçekleşti. Bunların toplam masrafları da 40 milyar dolar. Yani düğün başına 17 bin dolar düşüyor. Rusya'da aynı dönemde yaklaşık 1 milyon düğün töreni yapıldı. Toplam gider 1,5 milyar dolar. Düğün başına masraf ortalama bin 500 dolar.

Elbette ultra zenginler için düğün masrafları değişmedi. Evlilik Ajansı Kniazev CEO'su Sergey Kniazev'e göre üst kademe evlilikler için ortalama masraf 300 bin euro. Özel helikopter kirlayanlar, deniz altında evlenenler, eski film sahnelerinde yer alarak evlenmek isteyenler ya da bir Rus çarı olup evlilik yapmak isteyenler için ise bütçenin ucu açık. Büyük iş adamları ise 200-250 bin euroya bulan ortanın biraz üzerindeki düğün alternatifini tercih ediyor. 2009'da zenginlerin en çok tercih ettiği paketler ise 100 bin euroluk olanlar.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan