Rusya ile Gürcistan sınırı açıldı; Ermenistan nefes aldı

14

Ukrayna'da Rusya yanlısı Bölgeler Partisi lideri Viktor Yanukoviç'in Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, Moskova Gürcistan'la da buzları eritmeye başladı. Yılbaşında düzensiz de olsa charter uçuşlarını başlatan iki ülke, Temmuz 2006'dan bu yana kapalı olan Kazbegi-Verhi Lars gümrük kapısını açtı.

Yetkililer, Kazbegi-Verhni Lars kapısından hem malların, hem de Rus ve Gürcü vatandaşlarının sorunsuz bir şekilde geçmeye başladığını kaydetti. Sınır kapısının açılması için yoğun çaba sarf eden Ermenistan, arabulucu ülke İsviçre'nin de desteğini alarak Rusya ile irtibatını bu kapı üzerinden yeniden kurmuş oldu.

Uzmanlar kapının açılmasının siyasi nedenlerden çok, ekonomik gerekçelere dayandığını kaydediyor. Gürcistan-Rusya savaşının ardından ulaşım yolları daralan Ermenistan kapının açılması için mücadele etti. Türkiye ile sınır kapısının açılmasında henüz bir yeşil ışık alamayan Erivan için bu girişim can simidi oldu.

Ağustos 2008'de yaşanan savaşla birlikte tüm ulaşım yollarını kapatan iki başkent arasında Ocak ayından bu yana düzensiz olarak charter seferleri gerçekleştiriliyor. Henüz düzenli uçuşlar başlamadı.

RIA-588117-RusyaGurcuGumruk1 RIA-588117-RusyaGurcuGumruk2

Rusya'nın Vladikavkaz bölgesine 38 kilometre mesafede yeniden inşa edilen gümrük kapısı 12 banttan oluşuyor. Kapı bir günde 7 bin kişi, 900 araç ve 50 otobüs geçecek kapasitede planlandı. Yeni açılan kapıdan Rusya, Gürcistan, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ve ayrılıkçı bölge Abhazya ve Güney Osetya vatandaşları vizesiz bir şekilde geçebilecek.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ile masaya oturmalarının mümkün olmadığını, ülkede gereçekleşek yönetim değişikliğinin ardından her zaman Gürcü halkı  ile iyi ilişkiler içinde olmak istediklerini açıklamıştı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan