Abramoviç'in 104.3 milyon dolara satın aldığı yürüyen adam heykeli sahte tartışması

97

Izvestia gazetesi bu zamana kadar en yüksek fiyata satılan sanat eseri olarak rekor kıran Alberto Giacometti’nin ‘Yürüyen Adam I’ bronz heykelinin Roman Abramoviç tarafından satın alındığını ve sahte olabileceğini iddia etti.

'Yürüyen Adam I' heykeli Şubat ayının başında Londra'da Sotheby's müzayedesinde ismi açıklanmayan bir kişi tarafından 104.3 milyon dolara satın alındı. Medyada yer alan spekülasyonlarda alıcının Rus oligark Roman Abramoviç'in olduğu öne sürüldü. Abramoviç 2008 yılında da Venedik'te  Giacometti bir başka heykelini 14 milyon Euro'ya satın almıştı.

Parisli sanat aracıları bir kaç kopyası olan bu heykele harcanan paranın fazla olduğunu belirtiyor. Giacometti Vakfı direktörü Veronica Visinger, “Heykel için ödenen fiyat sadece 'açıklanamaz  bir delilik' olarak nitelendirilebilir ve kolleksiyoncunun kaprisini yansıtır” diye konuştu. Dünyada altı 'Yürüyen Adam I'  skülptürününü bulunduğu ve bunlardan sadece ikisinin Giacometti tarafından yapılmış gerçek heykeller olduğu biliniyor.

Uzmanlar heykele verilen rekor fiyatın sanat eserlerinin kopyalarının üretildiği sanayinin artmasına yol açabileceğinden endişeleniyor.

İzvestiya gazetesi haberine Almanya'da 2007 yılında düzenlene Manheim sergisinde yer alan 100 heykelin tümünün sahte çıktığını hatırlattı. 2009'un Ağustos ayında ise Alman polisi tarafından elinde bin 20 adet sahte Giacometti heykellerini bulunduran Lotar Senke adlı kişiyi yakalamıştı. Sahteler arasında 'Yürüyen Adam' heykeli dahil 800 adet gümüşten yapılmış heykel  bulunmuştu.

Giacometti'in heykellerin sahte sayısının gün geçtikçe arttığını anlatan Veronica Visinger tek umutlarının Fransız Kültür Bakanlığı tarafından kurulan sahte üretim ile mücadelede grubunun olduğunu belirtti. Giacometti Vakfını  tatsız sürplizle karşılaşmama adına Giacometti heykellerini satın almadan önce vakfa danışmanlık için başvurmayı önerdi.

Alberto Giacometti’nin ‘Yürüyen Adam I’ adlı heykeli 104,32 milyon dolara alıcı  bulurken, bütün dünyada düzenlenen müzayedelerde en yüksek fiyata satılan sanat eseri olarak rekor kırdı. Sotheby’s müzayede evinden yapılan açıklamada, “Bu fiyat, bir sanat eserine verilen en yüksek fiyat oldu” denilmişti. Açıklamada, 10 potansiyel alıcı arasında çok çekişmeli geçen müzayedenin 8 dakika sürdüğü ve insan boyutlarındaki bronz heykelin müzayedeye telefonla katılan, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından alındığı kaydedilmişti.

Bundan önceki rekor bir Picasso tablosuna aitti. 'Pipo ile çocuk' tablosu Mayıs 2004'te 104,2 milyon dolara alıcı bulmuştu.

Alberto Giacometti (d. 10 Ekim 1901 – ö. 11 Ocak 1966) Paris Ekolü'ne dahil olan İsviçre asıllı bir heykeltıraş, ressam ve estamp hazırlayıcısı olarak tanınıyor. Giacometti sanat öğrenimini İsviçre'de Cenevre Güzel Sanatlar Okulu'nda yapmakla beraber önemli çalışmalarını Paris'te yapmış ve burada gelişen önemli sanat akımları olan Sürrealizm, Ekpresyonizm, Kübizm, Formalizm akımlarında önemli katkılarda bulunmuştu.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan