Moskova’da ki etnik çetelerin “suç haritası” çıkarıldı

20

Moskova’da faaliyet gösteren etnik organize suç çetelerinin “haritası” çıkarıldı: Tacik ve Ermeni çeteler eroin işine bakarken, İnguş kökenli çetelerin araba hırsızlığı yaptığı kaydedildi.

Moskova Emniyet Müdür Birinci Yardımcısı  Aleksandr İvanov, başkentteki etnik organize çetelerinin faaliyetini anlattı. İvanov, “Moskova’da faaliyet gösteren etnik organize suç çeteleri bazı “özelliklere” sahip.

Örneğin, pahalı arabaların hırsızlığıyla ilgili suçları İnguşetya kökenli vatandaşlar yapıyor. Eroin ticareti Tacik ve Ermeni suç çetelerine ait. Diğer uyuşturucu satışını Moldova ve Ukrayna kökenli çeteler yapıyor. Gürcü etnik çetelerinin faaliyeti ise çokboyutlu. En başlıcası da daire ve araba hırsızlığı.” dedi.

Moskova Emniyet Müdür Birinci Yardımcısı, son zamanlarda başkentte insan ticaretiyle ilgili suçların arttığına da dikkat çekti. 2009 yılında insan ticaretiyle ilgili 17 vakayı ortaya çıkardıklarını anlatan İvanov, “Bu 2008 yılına göre dokuz vaka daha fazla.” dedi.

İvanov, Moskova’da Gürcü mafya babalarının arttığını da sözlerine ekledi. İvanov, “2009 yılında genel olarak 21 mafya babası hakkında soruşturma başlatıldı. 2008 yılında ise bu rakam 14 idi.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan