Patrik Kirill'den ilginç benzetme: İnternet nükleer bomba gibi

3

Rusya Ortodosk Kilisesi Patriği  İkinci Aleksi internetin insanoğlunun yaşamında büyük değişikliklere neden olduğunu ve insanlığın büyük bir sınavla karşı karşıya olduğunu söyledi. Tüm dünyada tek tip insan modeli oluşmaya başladığına dikkat çeken Kirill, yeni bir yıkımla karşı karşıya kalınabileceğini söyledi.

Moskova'da öğrencilerle bir araya gelen Kirill, "Günümüzde internet bir çeşit keskin insan tipinin oluşturulduğu labarotuvara dönüşmüş durumda. Özgün yaklaşımlara bir meydan okuma var. İnsanoğlu internet aracılığı ile yalana, azgınlığa, ahlaksızlığa kolayca düşebiliyor. İnsanların kişisel haklarına saldırının sınırı yok." eleştirisi getirdi.

RIA-590926-patrik_Kirill_2-300Kirill internetin doğru kullanılması  durumunda faydaları da olabileceğine dikkat çekerek ilginç  bir benzetmede bulundu: "İnternet nükleer bomba gibi. İnsanoğlunun çöküşünü de, muhafazsını da sağlayabilir." Rusya Patriarkı'na Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü Nükleer Araştırmalar bölümü tarafından fahri doktara diploması verildi.

Rusya'da özellikle çocuk pornografisine karşı savaş başlatıldı. Rusya iletişim kurumları bu tür ahlaksız yayınların engellenmesi ve bunların sağlayıcları  ile ilgili en yüksek seviyede cezaların verilmesi konusunda çalışmalara başladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan