Moskova’da Stalin anıldı

20

Moskova’da eski SSCB Başkanı Jozef Stalin ölümünün 57. yıl dönümü vesilesiyle mezarı başında anıldı. 9 Mayıs Zafer Günü bayramına doğru Stalin portrelerinin Moskova başta olmak üzere, ülkenin çeşitli kentlerinde asılacağı haberleri de toplumu ikiye böldü. Rus basını ülkede “Stalin portresi” savaşı yaşanacağını da kaydetti.

Rusya Komünist Partisi ve diğer solcu örgütler 5 Mart Stalin’in ölüm gününü anmak için Kızıl Meydan’ın yolunu tuttu. Lenin mozolesinin arkasında bulunan Stalin mezarına akın eden Rus komünistler eski diktatör liderin küçük anıt mezarına büyük çelenk ve karanfiller bıraktı. Mezarı başında küçük bir konuşma yapan Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov, Stalin’in büyük “dünya lideri” olduğunu kaydetti. Törende 300’den fazla kişi yer aldı.

Stalin toplumu ikiye böldü

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’nı yenen Rusya 9 Mayıs Zafer Günü bayramına hazırlanırken, etkinlikler çerçevesinde Moskova sokaklarında Stalin portre ve resimlerinin asılacağı haberleri toplumu ikiye böldü. Moskova Belediyesi savaş gazilerinin istek ve arzusu doğrultusunda Stalin’in portresini başkentin bazı semtlerinde asacaklarını belirtti.

Bunun üzerine Rus insan hakları  savunucuları bu uygulamanın Sovyet kamplarında ölen milyonlarca insanın aile ve yakınlarına “hakaret” niteliğinde olduğunu belirterek sert eleştirdi. Olaya en çok sevinen taraf ise komunistler ve solcu örgütler oldu. Komünist lider Zyuganov kararı “erkekçe” nitelendirirken, Belediye Başkanı Yuri Lujkov da Stalin’in portrelerinin asacaklarını tekrarladı.

Lujkov’un bu inisiyatifi ülkenin başka bölgelerinde de solcu örgütleri harekete geçirdi. St.Petersburg’lu komünistler de kentlerinde Stalin’in portresini asmayı planlıyor. Ülkenin Yakutsk kentinde çeşitli solcu örgütler Stalin anıtının yapılması için gösteri düzenledi. Rus insan hakları savunucuları ise ülke genelinde bu tür girişimlere karşı çıkacakları uyarısında da bulundu.

İktidar partisi: Stalin portresinin asılmasına karşıyız!

Stalin’in portrelerinin Moskova başta olmak üzere bazı kentlerde asılacağı haberlerine iktidar Birleşik Rusya Partisi de karşı çıktı. Parti Genel Konseyi sekreteri Vyaçeslav Volodin Moskova Belediye’sinin bu planlarına karşı çıktıklarını ifade ederek, “Konu belirli bir şahsiyete yönelik tarihi bir değerlendirmeden ziyade, siyasi ahlakla ilgili. Stalin’le ilgili siyasi değerlendirmeleri 20.yüzyılda kendi yandaşları yaptı. Tarihi değerlendirmeyi de tarihçiler yapmalı. Ahlaki değerlendirmeye gelince ise bu durumda Stalin baskılarından çok sayıda ölen insanların ailelerinin görüşüne ve duygularına saygı duymamız gerekir.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan