“Gençlik” ilaçları Rus sanatçıların hayatına mal oluyor

59

Rusya’da son yıllarda 50-60 yaşlarındaki bazı ünlü sanatçıların arka arkaya ölmesi sevenlerini üzerken sağlık uzmanları ölüm nedenlerini gençleştirme adı altında yapılan bazı estetik tedavilere bağladı. Gençleştirme tedavisi çerçevesinde yapılan uygulamaların vücutta kanser hastalığına yol açtığı iddia edildi.

Lyubov Polişuk, Anna Samohina, Oleg Yankovski ve Aleksandr Abdulov, hepsi ünlü Rus sinema ve tiyatro sanatçıları idi. Çok sevilen ve yaşları 50-60 arasındaki bu sanatçılar son günlerde kanser hastalığından hayatını kaybetti. Ünlü Rus sinema oyuncusu Stanislav Sadalski, ölüm nedenlerini sanatçıların gençleştirmek için yaptıkları estetik tedavilere bağladı.

Sadalski, “Kozmetik kliniklerinde doktorların gençleştirmek için insan vücuduna kök hücrelerini yerleştirmesi yasaklanmalı. Evet, kısa sürede kök hücreleri sayesinde “mucize” yaşanıyor. Bir-iki yıla insan yüzü gençleşiyor ve yenileniyor...Fakat eşit zamanda da bu, kanser hücrelerinin artmasına yol açıyor ve vücudu zamanla eritiyor. Ölen sanatçı arkadaşlarımın hepsi estetik uzmanlarının hizmetlerinden yararlanarak kök hücreleriyle “gençleşti”. Sonrası belli: hepsi kanser yüzünden hayatını kaybetti.” dedi.

Rus akademisyen de uyardı: Kök hücreleri kansere yol açıyor

Rusya Tıp Bilimleri Akademisi’ne bağlı Biotıp Teknoloji Merkezi Başkanı akademisyen Nikolay Karkişenko da insan vücuduna yerleştirilen kök hücrelerinin kansere yol açabileceğini doğruladı. Rus tıp akademisyeni, “Rusya’da sadece iki dev bilimsel merkeze kök hücrelerle çalışmak izni tanınmış. Ama burada uygulamaktan ziyade sadece çalışmak kastediliyor.” diye konuştu.

Tıp Bilimler Akademisi’ne bağlı Tıp Radyoloji Merkezi cerrahı Denis Malik de kök hücrelerinin kansere yol açmadığı yönünde henüz bir kanıtın olmadığına da dikkat çekti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan