Moskova sürücüleri adalet peşinde

1

Rusya'nın önde gelen petrol şirketi LUKoil'in Başkan Yardımcısı'nın yer aldığı ve iki kişinin öldüğü kaza ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Olay yeri ile ilgili görüntüler de kamuoyunu tatmin etmedi.

Geçtiğimiz hafta Moskova'nın en büyük caddelerinden Leninskiy Prospek'te LUKoil'in Başkan Yardımcısı  Anatoliy Barkov'un sürdüğü otomobil ile karşı yönden gelen içinde iki bayanın bulunduğu otomobile çarptı. Fecei kaza sonucu iki bayan hayatını kaybetti. Trafik polisinin verdiği raporda bayan sürücünün hatalı olduğu ve emniyet şeridini ihlal ederek yolun karşı tarafına geçtiğini söylerken, internette bazı vatandaşlar olayı gördüklerini ve Mercedes sürücüsünün yani LUKoil başkan yardımcısının bulunduğu otomobilin hatalı olduğunu ve emniyet şeridini kendisinin ihlal ettiğini iddia etti.

Bunun üzerine Rusya kamuoyunda tartışma alevlendi. Zengin ve devlete yakın şahısların deflet tarafından korunduğunu iddia eden kamuoyu ve sivil toplum kuruluşları, olayın dürüstçe araştırılmasını istedi. Caddede hiç bir kameranın kaza anında kayıtta olmaması da şüphelerin ve tepkileri artmasına neden oldu.

Öndeki gün olay ile ilgili kamera görüntüsünün ortaya çıktğı, ancak görüntülerde kaza yerinin görülmediği fark edildi. Polis yetkilileri yine bu görüntülere dayanarak 'Görüldüğü gibi LUKoil'in Başkan Yardımcısı'nın içinde bulunduğu araç yolun karşısına değil emniyet şeridini bile geçmiyor.' dedi. Ancak görüntülerin olay yerinin 200 metre gerisine ait olduğunun anlaşılması tepkilerin artmasına neden oldu.

RIA-589477-LUKoil_Kaza2Rusya'nın başkenti Moskova'da trafik başlıca problemlerden biri. Kısa mesafeler şehir içinde uzun sürede alınırken, polis sireni takabilen 'zengin ve güçlü' şahısların amaması Trafikte bulunan vatandaşlar durumdan bunalırken, zengir ve 'güçlü' şahısların trafik kurallarını ihlal ederek emniyet şeridinde hızlıca ilerlemeleri her zaman tepkilere neden oluyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan