Moskova'da 'polise reset' mitingi düzenlendi

0

Rusya'nın başkenti Moskova'da İçişler Bakanlığı'nda reforma destek mitingi düzenlendi. Triumfalnaya Meydanı'na (Zafer Alanı) bir araya gelen beş yüz kişilik grup, açtıkları pankartlarla İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev'in istifasını istedi.

"Smena" (Değişim), "Oborona" (Savunma), "Mı" (Biz) ve "Solidarsnot" (Dayanışma) gruplarının yaptıkları protesto gösterilerinde poliste çalışanların sayısının azaltılmasını da talep etti.

Mitingte araç üzerinde inşa edilen sahneye çıkan İnsan Hakları Savunucusu Lev Panamarev Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in teklif ettiği reformun işe yaramadığını öne sürerek, “Yapmacık bir şekilde polis generallerini istifaya göndereceğinize, polis sayısını azaltmanız ve maddi durumlarını iyileştirmeniz daha iyi olurdu. Raşit Nurgaliyev'i istifaya göndermeyi teklif ediyoruz.” dedi.

Öte yandan mitingi Kremlin yanlısı 'Naşi' aktivistleri de ziyaret etti. Ellerinde mitinge tepki pankartı taşıyan Naşilerle mitingçiler arasında çatışma yaşanmadı. Polisin kanunsuz uygulamaları, rüşvet ve yolsuzluk olaylarını protesto eden kalabalık olaysız bir şekilde meydandan ayrıldı.

Son dönemde polislerin karıştığı  suçların kamu tarafından sık tartışılmasıyla birlikte Medvedev'in 17 polis generalini görevden alması ve ardından reform çalışmalarını başlatması Rusya halkında memnuniyetle karşılandı. Ancak halkın yüzde 66'sı olumlu sonuçlar alınacağına inanmasa da yüzde 26'sı Medvedev'in radikal bir değişim yapabileceği görüşünde.

Rusya lideri Şubat'ın ortasında polis teşkilatı üst düzey görevlileri ile gerçekleştirdiği toplantıda merkezde görevli polis sayısının da kısa sürede 19 bin 970'den 10 bine düşürülmesini istemişti.

Yaşar Miyazbayev, Moskova, Cihan