Ruslar yıl başından sonra en çok Kadınlar Günü'nü kutluyor

8

Rus halkının önem verdiği, kutlamaktan vazgeçmediği üç önemli günü var. Bunlardan ilki yılbaşı. On günden fazla resmi tatilin olduğu yılbaşında aralık ayının son iki haftası ve ocak ayının ilk iki haftası yılbaşı tatili modunda geçer. İkinci önemli bayram ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları. Resmen tatil olan 8 Mart'ta kadınlar için özel organizayonlar düzenlenir ve tüketim toplumunun çılgınlığına paralel olarak hediyeler alınır. Rus halkı için üçüncü önemli bayram ise doğum günleri.

Romir araştırma merkezinin yayınladığı  rapora göre Rus halkının yüzde 87'si 8 Mart Kadınlar Günü'nü  kutluyor. Rusya genelinde yapılan ankete göre sadece halkın yüzde 7'si herhangi bir kutlama hazırlığında olmadığını söyledi.

Kadınlar Günü, Erkekler Günü'ne göre de hayli fazla ilgi görüyor. 23 Şubat'ta gerçekleşen Erkekler Günü kutlamalarına halkın yüzde 66'sı ilgi duyuyor.

Ankete göre Rus halkının yüzde 58'i 8 Mart'ı dar aile çevresinde bir araya gelerek kutlamayı tercih ediyor. Bu oran 2008'de yüzde 47 civarında idi. Misafirliğe gitmeyi düşünenler ise yüzde 14. Kutlamayı düşünenlerin yüzde 17'si ise restoran, tiyatro ya da gece kulübüne gitmeyi planlıyor.

RIA-592049-polis_kadinlar_gunu1Romir'in kadınlar arasında yaptığı çalışmaya göre en çok çiçek hediye ediliyor. Kadınların yüzde 20'si sevdiklerinden çiçek hediye almış. Yüzde 9 parfüm ve kozmetik ürün hediye alırken, yüzde 7'si Paris, İstanbul ya da diğer tatil şehirlerine tur hediyesi almış. Cep telefonu ve diğer elektronik eşyalar ise hediye listesinde yüzde 5'lik orana sahip.

Moskova'da çiçekçiler 5 dolardan bin dolara kadar birbirinden güzel arajmanlarla en karlı günlerini geçirirken, Moskova polisinin kadınlara çiçek dağıtması imaj çalışması olarak yorumlandı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Başbakan Vladimir Putin yayınladıkları mesajlarla kadının toplumdaki rolünün artırılmasına dikkat çekti ve 8 Mart kadınlar bayramını kutladı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan