Rusya'da Dünya Kadınlar Günü'nde kürtaj protesto edildi

6

Rusya'nın uzak doğusunda bulunan Vladivostok şehrinde 'Sessiz Çığlık' atlı örgüt kürtaj karşıtı eylem yaptı. Kırmızı ve siyah balonlara henüz dünyaya gelemeden yaşamları sonlanan bebeklerin isimleri yazılarak gök yüzüne bırakıldı.

Resmi verilere göre Rusya'da yılda 1-1,5 milyon arasında kürtaj gerçekleşiyor. 142 milyon nüfusa sahip olan ülkede nüfusun gerilemesine karşı alınan önlemler her geçen artıyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre alınan önlemler sonuç vermezse Rusya 2050'de 116 milyona gerileyecek.

'Sessiz Çığlık' kürtaj karşıtı  sivil toplum kuruluşu protesto gösterisinde her 6 saniyede bir çanlar çalarak balonları gökyüzüne bıraktı. Örgüte göre Rusya'da resmi verilerin 4-5 katı daha fazla kürtaj gerçekleştiriliyor ve her 6 saniyede bir yaşam sonlandırılıyor.

Sessiz Çığlık grubu organizatörleri Ria Novosti haber ajansına yaptıkları açıklamada, "Bize göre kürtajla öldürmek arasında fark yok. Buradan annelere seslenmek istiyoruz. Kendi çocuğunuzu öldürerek ruhunuzu karartmayın. Kürtaj kabul edilemez. Özellikle bizim gibi nüfus problemi olan bir ülke için hiç kabul edilemez." ifadelerini kullandı.

İki çocuktan biri kürtaj kurbanı

Rusya Sağlık Bakanı Tatyana Golikova'ya göre nüfusun azalmasında üç büyük sorumlu alkol, sigara ve kürtaj. İlk kez 2009 yılında göç ve nüfus artışını teşvik için alınan önlemlerle nüfus 15-20 bin arasında artı verdi. Ancak bu durum geçici. Benzer şartların 2010 ve sonrası için geçerli olabilmesi için kürtaj oranlarının azaltılması zorunlu. Rusya'da iki çocuktan birinin kürtajla yaşamına son veriliyor.

Son beş yılda kürtaja karşı verilen mücadelede yüzde 23’lük bir başarı sağlandı. Ancak yeterli değil. ABD’nin kürtaj verilerinin tam üç katı büyüklüğündeki rakam nüfusun azalmasının temel nedeni olarak görülüyor. 2008 yılında Rusya’da 1 milyon 714 bin çocuk dünyaya gelirken, 1 milyon 234 bin çocuk da kürtaj kurbanı oldu. Rusya’da kürtajın sağlıkla doğuma oranı yüzde 72 olarak gerçekleşirken, bu rakam ABD’de yüzde 20.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan