Rus Sberbank Garanti Bankası’na ortak olmak istiyor

7

Rusya’nın en büyk devlet bankası  Sberbank Türkiye’nin Garanti Bankası’nın yüzde 20,85’lik hissesini satın almak için harekete geçtiği belirtildi. Sberbank yetkilileri konuyla ilgili henüz yorum yapmazken, Rus uzmanlar haberi doğruladı.

Rus basınında yer alan haberlere göre Sberbank, Türk Garanti Bankası’nın ABD’li General Electric şirketine ait olan yüzde 20,85’lik hisse payını satın almayı düşünüyor. İddialar ise iki taraf arasında yapılan görüşmelere yakın bir kaynağa ait.

Sberbank basında yer alan haberlere henüz yorum yapmayı reddediyor. Sberbank Finans Müdürü Anton Karamzin Basın Bürosu aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Kurumumuzn hisse senedi almayı planladığı ülkelerin listesinde Türkiye de yer alıyor.” dedi.

Rus uzman Rustam Botaşev, Sberbank’ın ağırlıklı Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) olmak üzere bazı ülkelerde kendi faaliyetini artırmayı planladığını  ifade etti. Rus uzman, “Türkiye gibi dinamik banka sektöründe faaliyet gösterme Sberbank’a artı kazandırır.” diye konuştu.

Rus Ria Novosti’ye konuşan Sberbank’taki bir kaynak da gelişmeleri doğruladı. Sberbank yetkilisi, “Türkiye dev ve organizeli bir piyasa. Bunun dışında bu olay dış ticaret ve turistlere yönelik hizmetlerde de güçlü etki yapar.” dedi. Rus basını, Sberbank’ın kredi kartına sahip Rus turistlerin Türkiye’de tatil sırasında yerel bankadan bedava banka işlemleri yapabilecekleri müjdesini de verdi. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan