Ruslar balık tutma festivalinde doyasıya eğlendi

4

Rusya'nın geniş coğrafyasında onlarca farklı kültür ve gelenek birlikte barış içinde yaşamaya devam ediyor. Eksi 30-40 dereceyi bulan soğuk bölgeleri ısıtan ise aralıksız düzenlenen festivaller. Hafta sonunda iki ayrı bölgede gerçekleşen balık tutma festivali ve köpeklerin çektikleri kayaklarla yapılan yarışlar objektiflere birbirinden güzel fotografların yansımasına neden oldu.

Nijninovgorod Bölgesi Çkalovski şehrinde Sovyet pilotu Valeri Pavloviç Çkalov’un anısına düzenlenen balık tutma festivalinde yediden yetmişe her yaştan balıkçılar katıldı. Donmuş Sanohta ırmağında düzenlenen balık avlama turnuvasında yüzlerce balıkçı buz kranlarla buzları delerek en kısa zamanda en çok balık tutabilmek için mücadele verdi.

Ateş  çemberinden atlayarak buz gibi sulara daldılar

Yüz metre koşarak av elbiseleri giyme yarışması, balık avı hakkında fıkra anlatma yarışmaları ve en güzel balık avlama şarkısını söyleme yarışmaları da düzenlendi. Turnuvanın en büyük ödülü de festivale uygun motorlu şişme tekne. En büyük 10 balık avcısına, ilk balık tutana, en genç ve en yaşlı balık avcılarına, ailece balık avcılarına, festivalin en uzun kısmını tamamlayan yarışmacı avcılara da ödüller dağıtıldı.

Yine festival çerçevesinde izleyiciler için de “Sağlam vücud sağlam ruh” adlı şenlikler düzenlenerek yüzücüler ve dalıcılar birbirinden güzel etkinlikler gerçekleştirdi. Ateş çemberinden atlayarak buz gibi sulara dalan göstericiler büyük ilgi topladı. Festival çerçevesinde seyirciler Çkalovsk müzelerini de gezme imkanı buldu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-593562-k___festival2 RIA-593562-k___festival3
RIA-593562-k___festival4 RIA-593562-k___festival5
RIA-593562-k___festival6 RIA-593562-k___festival7