Rusya'da 1,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var

1

Alkol ve sigaraya her yıl on binlerce kurban veren Rusya'nın en büyük kabuslarından biri de uyuşturucu. Rusya Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkede 1,5 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Resmi kayıtlı rakam ise 500 bini aşmış durumda. Rusya her yıl uyuşturucuya 30 bin kurban veriyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı uyuşturucu ile mücadele bölümü uzmanı Yevgeni Briun Ria Novosti'ye yaptığı açıklamada, kayıtlı rakamın üç katı  kadar uyuşturucu bağımlısı olduğunu, bunların büyük çoğunluğunun da eroin kullandığını söyledi.

Yetkili hayatının belli bir döneminde uyuşturucu alan, ancak bağımlı olmayanların rakamını  da 3 milyon olarak açıkladı. En korkunç olanı ise üniversite öürencileri ile ilgili. Okullarda okuyan öürencilerin yüzde 30'u bir kısım uyuşturucu ilaç, eroin ve diğer bağımlıları denemiş durumda.

Afganistan'ın Taliban kontrolündeki bölgelerde dünya eroin üretiminin yüzde 90'ı gerçekleştiriliyor. Afganistan'da yola çıkan uyuşturucu madde, çeşitli kanallarla Kafkaslar'a, oradan da Rusya'nın her köşesine kadar yayılıyor.

Yetkililer Afganistan'da ABD işgalinin gerçekleşmesinin ardından artan uyuşturucu üretimine dikkat çekiyor. Bölgede üretilen eroin ve uyuşturucudan en çok etkilenen ülkelerin başında Ruslar geliyor. Afganistan'da üretilen eroinin yüzde 21'i Rusya pazarında tüketiliyor.

Alkol ve sigaraya bağlı hastalıklardan 1 milyon kişinin hayatını kaybettiği Rusya'da 30 bin kurban da uyuşturucuya veriliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan