Görevini kötüye kullanan general dört yıl hapse mahkum oldu

3

Rusya Hava Kuvvetleri’nde görevli Tümgeneral Vyaçeslav Dvureçenski, görevini kötüye kullandığı  gerekçesiyle dört yıl hapis cezasına çarptırıldı. Askeri mahkeme, generalin üç yıl devlet dairesinde çalışmasını da yasakladı. Generalin alım yaptığı şirketle anlaşarak ekmek, makarna ve süt ürünlerini daha pahalıya alıp çıkar sağladığı tespit edildi.

Moskova Balaşihinski Bölge Askeri Mahkemesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Uzay Savunması Dairesi Komutan Yardımcısı Tümgeneral Vyaçeslav Dvurençenski’nin tutuklanmasına karar verdi. Mahkemenin gerekçesine göre, tümgeneral gıda ve çeşitli malzeme alınmasını öngören resmi ticari sözleşmelerde görevini kötüye kullanmış. Dvureçenski’nin Uzay Savunması Dairesi’nde geri hizmetlerden sorumlu yetkili olduğu da belirtildi.

Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’na bağlı Askeri Soruşturma Masası yetkilileri, daha önce yaptığı araştırmada tutuklanan Tümgeneral Dvurençenski’nin Temmuz 2007 tarihinde gıda başta olmak üzere çeşitli malzeme satın alınmasında fiyatları yasadışı olarak artırdığı ortaya çıktı. Tümgeneral fiyatların artırılması için kendi komutasındaki askerlere de yasadışı olarak talimatta bulunmuş. Böylece Hava Kuvvetleri’ne bağlı Uzay Savunması Dairesi ekmek, makarna ve süt ürünlerini daha pahalıya almış.

Suçlu tümgeneralin devlet bütçesine vurduğu zarar ise 2 milyon ruble (67 bin dolar). Tümgenerale Eylül ayında Rusya Ceza Kanunu 286.maddesi 3.bölümü “Görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle soruşturma açılmıştı. Moskova Askeri Bölgesi Savcılığı yetkilisi, Tümgeneralin tutuklanmasına ilişkin karardan memnun olduklarını ve kararın yasal ve adil olduğunu da belirtti.

Rusya’da 2009 yılında ordudaki yolsuzluk olaylarına karışan altı general de tutuklanmıştı. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Askeri Başsavcısı Sergey Fridinski yolsuzluk rakamının üç milyar rubleyi (100 milyon dolar) aştığını ifade etmişti.

Cihan’a konuşan Rus askeri uzman Viktor Litovkin de ordunun ıssız bir ada olmadığını ve toplumdan ayrı düşünelemeyeceğini kayderek, “Toplumda yaşananlar orduya yansıyor. Ordunun modernleşmesi ve giderleri ile ilgili muazzam rakamalar dönüyor. Bu paralara göz diken ordu mensupları var. Yolsuzluk pramit şeklinde. Olaylar aydınlatılmıyor. En alttan en üst rütbeli generale kadar bu çark dönüyor. Elbette sivil istihbarat ve savcılık bir kısmına ulaşıyor. Ancak bunlar devede kulak kadar." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan