Jirinovski klonlanmak istiyorum dedi, parlamento yasakladı

5

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Rusya’da insan klonlanmasına ilişkin geçici yasağın uzatılmasına karar verdi. Rusya Liberal Demokratik Parti (LDPR) Başkanı Vladimir Jirinovski klonlamanın yasaklanmasına karşı olduğunu ve kendisinin klonlanmasının Rus halkının yararına olacağını savunmuştu.

2002 yılında kabul edilen kanunla insan klonlaması 5 yıllığına yasaklanmıştı. Bu dönem içinde embriyo klonlarının Rusya'ya getirlilmesi ve Rusya'dan çıkartılması da yasaklandı. 2007 yılında sona eren yasakla ilgili yapılan çalışmalar sonunda Duma, tüm bilimsel çalışmalar ispatlanıncaya kadar klonlama yasağının uzatılmasına karar verdi.

Duma Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada yasağının uzatılmasını öngören kanun tasarısıın kabul edilmesi için 347 milletvekilin 'evet' oyunu kullandığı belirtilirken, parlamentoda dokümanı sunan Sağlık Koruma Komitesi Başkanı Nikolay Gerasimenko klonlamanın dünya genelinde yasaklı olduğunun altını çizdi. Ayrıca Gerasimenko aklın klonlanmadığını belirterek Jirinovski'nin açıklamalarına atıfta bulundu.

Duma'da klonlama konusunun yoğunlukta tartışılmaya başladığı günlerde konu ile ilgli açıklamalarda bulunan LDPR Başkanı Vladimir Jirinovski klonlamanın yasaklanmasına karşı olduğunu ve kendisinin klonlanmasını istedi. Jirinovski, "Benim gibi ikinci bir insanın olması Rus halkının yararınadır" diye konuşmuştu.

Klonlamanın ve bozulan organları  yeni organlarla değiştirmenin insanlık için kurtuluş olacağını  öne süren Jirinovski, "İnsanları yetiştirelim ve çalışmayan organlarımızı onlarınkiyle değiştirelim. Ayrıca yeni Einstein, Yesenin ve Puşkin’lerin olması için akıllı, dahi ve yetenekli kişilerin klonlanarak verilerinin depolanması lazım" dedi.

Klonlama yasağının doku klonlanmasını ve diğer organizmaların klonlanmasını içermediği belirtildi.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan