Moskova kent başmimarı uyardı: Trafiğe çözüm için en az 340 kilometre yol inşa etmeliyiz

5

Dünyanın en yoğun trafik sorunlarından birine sahip olan Rusya'nın başkenti Moskova'da çözüm için alternatif yolların inşa edilmesi gerektiği belirtildi. Moskova kent yönetimi Başmimarı Aleksandr Kuzmin'e göre çevre yolların dışında başkentte 30 yıldır bir kilometrelik yol inşa edilmedi.

Moskova kent Başmimarı Aleksandr Kuzmin, başkentin trafik sorunlarına değinerek yeni yol inşaatı konusunda çok geride kaldıklarına değindi. Moskova meclisi Mosgorduma’da konuşan Kuzmin, “Maalesef eski SSCB lideri Nikita Kruşçev’den bu yana Moskova’da yeni yol yapımı için çivi bile çakılmadı. Bir sonraki lider Leonid Brejnev’in durgunluk (1970’lı yıllar) yıllarında da yolla ilgili hiçbir şey yapılmadı. Bu konularda 30 yıl geride kaldık.” dedi.

340 km’lik yola ihtiyacımız var

Kuzmin, “Şeremetyovo havaalanı  güzergahındaki Leningrad caddesinde yapılan düzenlemelerin ek uzunluk açısından faydası olmadı. Bugün Moskova’ya 340 kilometrelik yol inşa edilmesi lazım.” diye konuştu.

Rusya’da yapılan bir araştırmaya göre, Moskova’da sabah 09.00-10.00 saatleri arasında trafik sıkışması sonucunda trafiğin uzunluğu 980 kilometreye ulaştığı belirtildi. Araştırmada başkentin en fazla trafik sorununun doğu (Volgogradski ve Ryazanski caddeleri, Entuziastov ve Şelkovo yolları) ve güney (Profsoyuznaya sokağı, Andropov caddesi, Varşavskoe ve Kaşirskoe yolları) güzergahında yaşandığı da ifade edildi. Moskova’nın en rahat güzergahı ise Batı (Zvenigorodskoe ve Rublyovo yolları, Leninski, Miçurinski ve Kutuzovski caddeleri) olduğu da belirtiliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan