Moskova’daki skandal trafik kazasına Medvedev müdahale etti

1

Moskova’da iki hafta önce meydana gelen ve iki bayanın ölmesiyle sonuçlanan skandal trafik kazasının aydınlatılması için Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev devreye girdi. Medvedev, İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev’e talimat vererek günlerdir Rusya gündemini meşgul eden trajik olayın çözülmesini istedi. 25 Şubat tarihinde Moskova’nın Leninski caddesinde meydana gelen trafik kazasında Rus Lukoil petrol şirketi Başkan Yardımcısı Anatoli Barkov’a ait Mercedes araç, iki bayanın kullandığı Citroen markalı otomobile çarpmış ve olay sonucunda iki bayan hayatını kaybetmişti.

Günlerdir basında tartışılan kazayla ilgili Rus sanat ve kültür dünyasının önde gelen isimleri vakanın adil olarak çözülmesi için Başkan Medvedev’e yazılı başvuruda bulundu. Rus sanatçılar olayla ilgili suçluların cezalandırılmasını da istedi. Medvedev’e başvuru mektubuna Vasili Lanovoy, Valentin Gaft, Mihail Kazakov, Vasili Andreyev, Mariya Arbatova, Artemiy Trotski, Leonid Zorin, Vladimir Dolinski, Aleksandra Nazarova, Aleksey Şeynin ve Boris Bıstrov imza attı. Medvedev’in Basın Sözcüsü Natalya Timakova konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başkan’ın mektubu incelediğini kaydetti. Timakova, “Başkan İçişleri Bakanı Nurgaliyev’a trajik kazayla ilgili durumun araştırılarak detaylı şekilde bilgi verilmesi talimatında bulundu.” dedi.

Korkunç kaza 25 Şubat’ta Moskova’da meydana gelmişti. Olayda Aleksandrina ve Sidelnikova hayatını kaybederken, Mercedes marka otomobilde bulunan Lukoil Başkan Yardımcısı Barkov yaralanmıştı. Ölen bayanların akrabaları olayda Barkov’un suçlu olduğunu iddia edince konuyla ilgili gelişmeler basına yansıdı. Fakat Barkov bu iddiaları reddederken, olayı soruşturan trafik polisi de kazaya neden iki bayanın olduğunu açıklamıştı.

Ölen bayanların avukatı İgor Trunov, polisin kazaya yakın alanda bulunan güvenlik kameralarını soruşturmadan gizlediğini iddia etti. Bu gelişme üzerine trafik polisi olay yerindeki bir kameranın görüntülenmesine karar verdi. Fakat bu sefer görüntüde yer alan asılı dev reklam panosu olayın net görüntülenmesini engellediği için kesin bir sonuca varılamadı. Avukat Trunov ise polislerin başka güvenlik kameralarının görüntülerini gizlediğini savunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan