Ukrayna'dan sınır dışı edilince konsolosluğa saldırdı

17

İstanbul Florya'daki Ukrayna Başkonsolosluğu'na silahla girmek isteyen Volkan Özbudak (29) isimli şahıs vurularak etkisiz hale getirildi. Özbudak'ın eşinin yaşadığı Ukrayna'da bir iftira yüzünden cezaevine düştüğü ve sınır dışı edildiği öğrenildi. Vize için defalarca müracaat eden ancak sonuç alamayan şahsın, başkonsolosluğu silahla bastığı aktarıldı.

Ukrayna Başkonsolosluğu'nda dün hareketli saatler yaşandı. Florya Şenlikköy Mahallesi'ndeki başkonsolosluğa gelen Volkan Özbudak, üzerinde bomba ve silah olduğunu söyleyerek zorla içeri girmeye çalıştı. Konsolosluk kapısında bulunan polis, şahsı vücuduna isabet eden 5 kurşunla etkisiz hale getirdi. Bomba süsü verilmiş paketten, ceplerinde hamur bulunan 1 adet avcı yeleği ile hamurlara bağlı kablolar, 1 adet kelepçe, 1 adet silah ve 2 adet şarjör çıktı. Emniyet, olay yerine frekans karıştırıcı araç getirdi. Bomba imha uzmanı ekiplerinin de sevk edildiği olay yerine bomba imha robotu da getirildi. Robot kullanarak pakette bombalı görünümü verilmek için kullanılan kablolar bulunduğunu tespit eden polis, ardından paketi açarak, olay yerinden uzaklaştırdı.

Sağ koluna iki, sağ ve sol bacağı ile sırtına birer kurşun isabet eden saldırgan kaldırıldığı Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ameliyat edildi. Ameliyatın ardından yoğun bakım servisinde tedavisi sürdürülen saldırganın hayati tehlikesinin bulunmadığı kaydedildi. Özbudak'ın daha önce Ukrayna'da yaşadığı, İrina Valedina adlı Ukraynalı bir eşi olduğu öğrenildi. Bu ülkede oturma izni sorunu olduğu belirtilen şüphelinin Ukrayna polisine mukavemet suçundan gözaltına alınarak tutuklandığı ve Ukrayna'da bir süre cezaevinde kaldıktan sonra sınır dışı edildiği bildirildi.

VİZE İÇİN DEFALARCA MÜRACAAT ETMİŞ

Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Fatih'teki ailesiyle yaşamaya başlayan Özbudak'ın vize almak ve eşinin yanına gitmek için Ukrayna yetkili makamları ve İstanbul Başkonsolosluğu ile defalarca yazışma yaptığı ancak bir sonuç alamadığı kaydedildi. Şüphelinin bu nedenle rehine eylemi düzenlemeyi planlamış olabileceği öne sürüldü. Öte yandan, Özbudak'ın babası ile bazı konsolosluk görevlileri, olaya ilişkin ifadelerine başvurulmak üzere Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, olayın ardından başkonsolosluğuna geldi. Saldırganın kimliğine dair açıklamalarda bulunan Çapkın, Özbudak'ın Ukrayna uyruklu bir kadınla evli olduğunu, orada bir evi bulunduğunu anlattı: "Orada problemler yaşamış ve Ukrayna'dan sınır dışı edilmiş. Ukrayna polisiyle birtakım problemler yaşamış ve orada hapis yatmış. Eşi sanıyorum burada. Şahsi sorununu böyle çözmeye kalkmış anlaşılan. Başkonsolosluğa girişinde polis arama yapmak istiyor, polise direniyor ve belindeki silahını çekiyor, ateş etmeye başlıyor. Polis de silah kullanma yetkisini kullanmış ve vurarak etkisiz hale getirmiş. Şu anda hastanede... Hayati tehlikesi yok gibi görünüyor. Terörist bir saldırı olmadığı görülüyor. Şahsi bir sorun olduğu görünüyor şimdilik. Bir de bir paket var elinde... Kabloları olan bir paket... İçinde ne olduğu biraz sonra uzmanlarca tespit edilecek. Kullandığı silah Kırıkkale marka. Ön bilgi şimdilik bu. Araştırma sürüyor."

Çapkın, "Şüphelinin herhangi bir sabıkası var mı?" şeklindeki soru üzerine "Araştırıyoruz. Şimdilik ön bilgi bu." diye karşılık verdi. "Başkonsolosluğa girerken bir talebi olmuş mu?'' diye sorulan Çapkın, "Talebi yok. Sorunu böyle çözmeye çalışıyor. Onu bilemiyoruz, araştırıyoruz. İçeri girerken polise 'Uzak dur bomba var.' demiş." diye konuştu.

Vali Güler: Olay kişisel

İstanbul Valisi Muammer Güler, olayın kişisel bir durumdan kaynaklandığının sanıldığını bildirdi. Zanlının, silahıyla rastgele ateş ederek başkonsolosluğa girmek istediğini ifade eden Güler, "Polis de silahla şahsa müdahale etmiş. Şahıs şu anda yaralı. Yanındaki pakette kablolar olduğu görülmüş. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Şahıs hastaneye kaldırıldı. Olayın siyasi ya da başka bir yönü yok. Kişisel bir durumdan kaynaklandığı sanılıyor. Ukraynalı eşinden dolayı birtakım sıkıntılar yaşadığı anlaşılıyor. Eşinin evinin soyulduğu, oradaki görevlilerin farklı muamele yaptığını söylediği belirtiliyor. Soruşturma devam ediyor.'' diye konuştu.

Yasin Kılıç, İstanbul, Zaman