Aldığı rüşveti yutan polisin midesinden parayı çıkardılar

34

Rusya’da rüşvet olayları sıklıkla gündeme gelen polislerle, artık sivil görevliler mücadele ediyor. Çelyabinsk bölgesinde yaşanan ilginç rüşvet operasyonu ise uzunca bir süre hafızalardan çıkmayacağa benziyor.

Rüşvet alırken yakalanan polis 2 bin ruble (65 dolar) kağıt parayı aracın içine kendini kilitleyerek yuttu. Midesinde ağrılar başlayan trafik polisi hastaneye kaldırıldı. Gerçekleştirilen operasyonda polisin midesinden rüşvet parası çıkartıldı.

Aleksey Nikolayev isimli bir trafik polisi Kıştım-Tyubuk yolunda görev yaptığı sırada bir vatandaş trafik kuralını ihlal etti. Arabayı durduran görevli Nikolayev, vatandaştan iki bin ruble rüşvet istedi. Parayı alan trafik polisi daha sonra kendisini kayda alan gizli polis görevlilerinin arasında buldu.

Çelyabinsk bölgesi Kasli kent Savcısı Yevgeni Filatov olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Trafik polisi rüşveti kendi makam arabasında almış. Parayı alır almaz yetkililer kendisini yakalamaya çalıştı. Fakat trafik polisi tekrar arabaya oturarak kapıları kilitledi. Sonra da aldığı parayı yuttu.” dedi.

Rüşvet midesinden çıkarıldı

Arabadan çıkarak teslim olan rüşvetçi polis ifadesi alınmak üzere Kent Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Fakat ilerleyen saatlerde Nikolayev’in midesinde sancılar başlayınca yetkililer polisi acilen hastaneye kaldırmak zorunda kaldı. Hastanede suçlu polisin midesine endoskopi yapıldı.

Sağlık görevlileri Nikolayev’in midesinden suç kanıtı paraları da çıkardı. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu Kasli kent yetkilisi Yevgeni Bıkov, paranın polisin midesinden alınarak suç doyasına eklendiğini de belirtti. Bıkov, “Mide, kağıt parayı eritememiş" açıklamasında bulundu.

Soruşturma yetkilileri, mideden çıkartılan “kıymetli” kanıtın dışında ellerinde polisin rüşvet alırken görüntü kaydı da olduğu belirtiliyor. Rüşvetçi polisle ilgili soruşturma açılırken, kendisi için yedi yıla kadar hapis cezası da isteniliyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan

{metacafe}4288103/ald_r_veti_yutan_polisin_midesinden_paray_kard_lar{/metacafe}