Tekerlek sandalyeli break-dansçı engelliler için ilham kaynağı oldu

12

Rusya'nın St. Petersburg kentinde yaşayan Maksim Sedakov geçirdiği trafik kazası sonucu ayağını  kaybetti, ancak bu trajik olay bile onun ödül kazanan break-dansçı olması önünde engel olmadı.

Sedakov 1994 yılında kaza geçirdikten sonra ayağını kaybederek tekerlekli sandalyeye mahkum oldu. Hayatından pes etmeyen Sedakov tekerlekli sandalye ile birlikte dans etmeyi öğrenerek hayalini gerçekleştirdi ve ödül kazanan break-dansçı oldu. Maksim'in bu başarısı diğer engellilere ilham kaynağı oldu.

Break-dans kendiliğinden zamanın  çok etkileyiçi bir dans sanatı, ancak Maksim bu dansı tamamen yeni boyuta taşıdı. Kısıtlı imkanlara karşın Sedakov'un azmi görenleri hayrete düşürüyor.

1994 yılında kaza geçirdiğini ve kaza sonucu ayağını kaybettiğini anlatan Sedakov, “Çok uzun süre boyunca hastanede kaldım ve bu süre boyunca tekerlekli sandalyeye kullanımına alıştım. Orada bulunan diğer çocuklardan tekerlekli sandalyeyi kullanımyı ve merdivenlere çıkmayı öğrendim” diye konuştu.

Dans kariyerine Dinamik Merkezi Okuluna giderek başladığını kaydeden Sedakov, “Okulda bir bayan öğretmen bana dans yapmak isteyip istemediğimi sordu. Ben de tabii ki isterim, enerji doluyum dedim” şeklinde konuştu.

Böylece macerasına başlayan Maksim hocası ve dans partneri Elena Lasko ile birlikte Dünya Tekerlekli sandalye Dans Şampiyonası'na katıldı. Maksim halen dünyanın bir çok yerinde yarışmalara katılmaya devam ediyor.

Wheelchair_dancer02 Wheelchair_dancer03

Maksim'in dans etmeyi çok sevdiğini bildiğini belirten Lasko, kendisiyle ilk tanıştığında beraber turnavalara katılmaya karar aldıklarını anlattı. Lasko, “O zaman ilk adımımızı attık ve şu anki professyonelliğe ulaştık." dedi.

Engelli Maksim ve Elena dünyanın tek örnekleri değil. Aaron Fotheringham adlı başarılı engelli dansçı dünyada ilk kez tekerlekli sandalye ile birlikte geri takla atmıştı. Hayattan vazgeçmeyen bu insanlar diğer engelliler için müthiş motivasyon sağlıyor olmaları büyük önem taşıyor.

En önemlisi kendine güvenmenin olduğunun altını çizen Maksim, kendi imkanlarına inanmak gerektiğini söylüyor. Maksim, “Özelikle size birisi bazı şeyleri yapamazsın dediği zaman, bu sözlerden fazla etkilenmemek lazım. Bu tür düşünceleri kafandan atmalısın, çünkü düşündüğünden çok daha fazlasını yapabilirsin.” diyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}132860{/yahoo}