Rusyanın dünyadaki saygınlığı artacak

0

Rusya’da yapılan bir ankete göre halkın büyük çoğunluğu ülkelerinin dünyada saygınlığının düşük olduğunu düşündükleri, ancak yakın zamanda bu saygınlığın artacağına inandıkları ortaya çıktı.

Kamoyu araştırma merkezinin (FOM) Rusya genelinde “Rusya’nın saygınlığı” konulu düzenlediği anket sonuçlarını, Rus halkının ülkelerinin dünyada saygınlığı konusnda iyimser olduğunu ortaya çıkarttı. Ankete katılanların arasında “Sizce bugün Rusya’nın dünyadaki saygınlığı hangi seviyede?” sorusuna yüzde 25’i ‘kararsız’ olduklarını belirtirken yüzde 50’si ‘düşük’, yüzde 25’i ise ‘yüksek’ olduğu yönünde düşüncelerini ifade etti.

“Sizce Rusya’nın dünyadaki saygınlığı son günlerde artıyor mu, azalıyor mu” sorusuna ise Rusya’nın son zamanlarda dünyadaki saygınlığının arttığına inananların oranı yüzde 51, düştüğüne inananların oranı yüzde 25, ve kararsız olanların oranı yüzde 24 olarak görüldü.

Ankete katılanlar arasında bir sene sonra Rusya’nın dünyadaki saygınlığının bugünkünden daha da artacağı yönünde olumlu düşünenlerin sayısı ise daha fazla. Rusya’nın gelecek yıl saygınlığının artacağına inananların oranı yüzde 47 iken, artmayacağını düşünenlerin sayısı yüzde 14, kararsızların oranı ise yüzde 40.

FOM tarafından 6-7 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete Rusya’nın 44 bölgesinde, 100 farklı yerleşim biriminden 2 bin kişi katıldı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan