Rus kadınının profili çıkarıldı

79

Rusya genelinde 'Rus kadını' ile ilgili düzenlenen anketten ilginç sonuçlar çıktı. Ankete göre rus kadını; güzel ve uzun saçlı, Rusya'da hayatı zor, iyimser ve yaşamı seviyor. Bilindiğinin aksine ev işleri ile uğraşmak istiyor ve aile reisi olarak da erkeği görüyor.

Kamoyu araştırma merkezi (FOM) Rusya genelinde “Rus kadınını nasıl tanımlarsınız?” konulu anket düzenledi.  Mart ayı başında gerçekleştirilen anket aracılığıyla Rusya’nın 44 bölgesinde, 100 farklı yerleşim biriminde yaşayan 2 bin kişinin Rus kadınları ile ilgili görüşleri alındı.

'Rus kadınını tanımlayın' sorusuna yüzde 13 oranla 'zeki', 'akıllı', 'doğru kararlar alır' tanımlaması yapıldı. 'İyimser', 'mutlu' ve 'yaşamayı seven' tanımlamaları da yüzde 11'er oranla tercih edildi.

Rusya anayasasına göre hem kadın hem erkek eşit haklara sahip, ancak Rus halkı bu konuda farklı düşüncelere sahip. Ankete göre halkın yüzde 11'i kadının daha güçlü olduğunu düşünürken, yüzde 33'ü erkeklerin daha fazla hakka sahip olduğuna inanıyor. Eşit haklara sahip olduklarını düşünenlerin oranı ise yüzde 52.

Kadınlar siyasette etkili olmalı

Siyaset ile ilgili Rus halkın fikri ise kadından yana olduğu görüldü. Özellikle ankete katılan kadınlar arasında 'kadınlar siyasette aktif olmalı' diyenlerin oranı yüzde 59. Erkeklerin arasında da  kadınların siyasette atkif olması gerektiğini düşünenlerin oranı yüksek; yüzde 45. Kadının siyasete karışmaması gerektiğini düşünen erkeklerin oranı ise yüzde 41. Toplam orana bakıldığında ise halkın yüzde 53'ü kadınların siyasette daha aktif olmasını istiyor. Yüzde 13'ü ise bu konuda henüz herhangi bir fikre sahip değil.

'Rusya'da kadınlar için hayat zor mu, kolay mı?'  sorusuna katılımcıların yüzde 53'ü 'zor' şıkkını kullandı. Hem erkek için hem kadın için aynı diyenlerin oranı ise yüzde 34. Kadınların ise bu konuda fikri farklı. Anket sonuçları kadınların yüzde 63'ü Rusya'da kendileri için hayatın çok zor olduğunu düşündüklerini ortaya çıkarttı.

Rus kadını  erkeği evin reisi olarak görüyor

Anket ayrıca Rusya'da kadınların ailede maddi gelirin yeterli olmasına rağmen çalışıp çalışmama konusuda hem fikir değil. Böylece ankete katılan kadınların yüzde 46'sı çalışmaktan yana tercih yaparken, yüzde 45'i çalışmak istemiyor. Yüzde dokuzu ise kararsız. Halbuki 2001 yılında yapılan bir ankette aynı soruya kadınların yüzde 55'i çalışmaktan yana oldukları tespit edilmişti. Erkeklerin yarıdan bir az fazlası (yüzde 53'ü) ise kadınların çalışmamaktan yana olduklarını ifade etti.

En önemli soru 'Aile reisi kim olmalı? Kadın mı erkek mi?' sorusuna kadınların olması gerektiği yönünde tercih kullananların oranı sadece yüzde 5. Ancak 'fark etmez' diyenlerin oranı da hayli yüksek: yüzde 45. 'Aile reisi erkektir' diyenlerin oranı yüzde 48 iken, kadınlar arasında bu fikre katılanların oranı yüzde 40, erkekler arasında yüzde 57.

'Tanıdıklarım arasında ev işleri ile genellikle kadınlar ilgilenir' diyenlerin oranı yüzde 62, bunları gözlemleyenlerin arasında yüzde 67'si bayan, yüzde 57'isi erkek. İkisinin de aynı düzeyde evle ilgilendiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 29.

Ve son olarak, 'Rus kadınını  dış görünüşünü tanımlayın' sorusuna ankete katılanların yüzde 17'si: güzel, bakımlı şeklinde tanımlarken, diğer yüzde 17'si ise 'uzun saçlı', 'güzel, mavi gözlü', 'uzun boylu, uzun saçlı, sempatik', şeklinde tanımlamalar kullandı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan