Putin'in partisi seçmen sınavında; 32 milyon Rus kısmi yerel seçim için sandık başında

3

Rusya'nın bir çok bölgesinde yerel saçimler için halk sandığa gidiyor. 83 bölgeden 76'sında yerel parlamentolar ve belediye başkanlıkları için yapılacak seçimlerde 32 milyon seçmenin sandık başına gitmesi bekleniyor. Artan işsizlik, konut giderlerine yapılan zam ve ekonomik kriz sürecinde gerçekleşen seçimler iktidar partisi Birleşik Rusya için güvenoyu testi olarak görülüyor.

Rusya'nın uzak doğusunda bulunan Habarovski, Kurgan, Altay Cumhuriyeti, Yamalo-Nenets Otonom Bölge, Sverdlovsk bölgesi ile Rusya'nın merkezinde bulunan Riazan ve Kaluga bölgeleri yerel parlamentolarını yenileyecek. Krasnodar, Irkutsk, Omsk, Rostov-Don ve Ulyanovsk şehirleri de belediye başkanlarını seçecek.

Seçimlere iktidar partisinin yanısıra Komunist Parti, Liberal Demokrat Parti ve Adaletli Rusya Partisi de katılıyor. Yüzde 7 bölge barajının olduğu yerel seçimlerde bazı bölgelerde Rusya Vatanseverleri ve diğer muhalif partiler de yer alıyor.

Geçen yıl 11 Kasım'da gerçekleşen kısmi yerel seçimlerde iktidar partisinin yerel parlamentolarda yüzde 70'lere varan çoğunluk elde etmesi ve belediye başkanlıklarının tamamını kazanması muhalefetin sert eleştirisine neden olmuştu. Parlamentoyu terk ederek protesto gösterisinde bulunan muhalefet partilerini Kremlin ikna etmişti. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ülkenin daha adil bir seçim yapılanmasına ihtiyacı olduğunu söylemişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan