Hz. Muhammed sevgisi Moskova'yı büyüledi

11

Rusya’nın başkenti Moskova’da dördüncüsü düzenlenen “Mevlid en Nebi-2010” programında Hz. Muhammed’in doğum günü büyük coşkuyla kutlandı. Moskova’nın Kosmos Oteli’de gerçekleşen törene Rus, Tatar, Dağıstanlı, Türk, Türkmen, Kırgız, Azeri, Kazak, Karaçay ve Çeçen vatandaşlardan oluşan binden fazla Rusya Müslümanı katıldı. Hz.Muhammed’in doğum gününü kutlamak isteyen kalabalık insanlar otelin salonuna sığmayınca, bazı vatandaşlar programı ayakta izlemek zorunda kaldı.

Rusya Müftüler Konseyi ve Nadejda (Umut) Vakfı’nın düzenlediği şiirli ve müzikli programda Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma milletvekilleri, Türkiye Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, Büyükelçilik Din Müşaviri Bekir Gerek ve yabancı büyükelçi ve diplomatlar katıldı. Törenin sunucusu Rusya Halk Sanatçısı Vladimir Berezin, Hz. Muhammed’in insanlara barış, sevgi ve huzur getirdiğini belirtti.

Daha sonra konuşmak üzere kürsüye çıkan Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynudin, Hz. Muhammed'i anlatırken ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un sözlerine atıfta bulundu: "Tolstoy Peygamberimizi “Büyük yönetici ve insanlara barış ve sevgiyi armağan eden Peygamber” olarak tanıtmıştı. Bugün dünyanın her yerinde Hz. Muhammed (sas) doğum günü çeşitli şekilde kutlanıyor. Örneğin Türkiye, Mısır, Lübnan, İran ve başka ülkelerde Mevlit kandili ile ilgili bilimsel konferanslar yapılıyor."

MuftulukMevlid01 MuftulukMevlid02
MuftulukMevlid03 MuftulukMevlid04

Rusya'nın her bölgesinde Hz. Muhammed anılıyor

Müftü Gaynutdin, Rusya’da Hz. Muhammed'in doğum gününün coşkuyla kutlandığının altını çizerek, “Rusya’nın Çeçenistan, Tataristan, Başkırdistan ve Dağıstan gibi Müslüman cumhuriyetlerinde Hz. Muhammed'in doğum günü bayram havasında kutlandı. Burada Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov’un büyük katkıları oldu. Artık Moskova’da değil, Rusya’nın diğer kentlerinde de bu bayram büyük coşkuyla kutlanıyor. Biz Rusya Müftüler Konseyi olarak ülkenin çeşitli kent ve bölgelerine ekip gönderiyoruz. Örneğin Saratov kentinde bu bayram vesilesiyle güzel tören gerçekleştirdik. Buradaki amacımız, çok uluslu ve çok dinli Rus toplumunda kardeşliği, karşılıklı anlayışı, sevgiyi ve dayanışmanın artırılmasına ciddi katkı sağlamak” diye konuştu.

Törene Rusya Parlamentosu üst kanadı Federal Konseyi Başkanı Sergey Mironov da kutlama mesajı göndererek, Hz. Muhammed'in önemli tarihi bir lider olduğunu belirterek, “Kendisi dini tolerans ve yüksek ahlakın temsilcisi” dedi.

Daha sonra sahneye çıkan Dağıstan, Tataristan ve Kırgızistan müzik toplulukları ilahiler söylerek izleyenlere duygulu anlar yaşattı. Müzikli programın ardından Hz.Muhammed’in hayatını anlatan görüntüsü sunuldu. Programda Rusya Halk Sanatçısı Tatar kökenli Renat İbrahimov’un şiir okuması da katılımcıları büyüledi. Lazer gösterisinin de yapıldığı programda hac ibadeti için de kuralar çekildi.

MuftulukMevlid05 MuftulukMevlid07
MuftulukMevlid09 MuftulukMevlid12

Dinimizi artık daha güzel yaşayabiliyoruz

Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından İslamiyet'i daha iyi yaşabildiklerini ifade eden emekli Gufar Yakparov program ile ilgili duygularını şöyle anlattı: “O zamanlar bu tür etkinlikler yoktu. Şu anda bunların olması bize büyük mutluluk veriyor. Bence Mevlid En Nebi ile peygamber efendimize olan sevgimizi ve saygımızı göstermiş oluyoruz. Maalesef bu güzel etkinliği herkes göremiyor. Çünkü imkanlar kısıtlı. Daha fazla insanın buradaki atmosferi solumasını isterdim.”

Şamil Hafizov da programda tüm Müslüman kardeşleriyle birlikte özel bir hissiyat yakaladığını ifade etti. Hafizov, “Peygamber efendimize olan sevgimiz her geçen gün artıyor. Bugün de böyle bir kalabalık içinde O'nu anmak ve yaşamak ayrı bir duygu” şeklinde konuştu.

Üniversite öğrencisi Galiya Hayrulina ise programın öncelikle kendisine moral verdiğını kaydederek, “Manevi bir huzur bulduk. Tüm Müslümanlarla birlikte sevinç, mutluluk duyguları paylaştık. Bu ayın Arapça anlamı erken bahar. Dışarıda da bahar havası var. Moskova’da ilk güneşli günlerin bu aya denk gelmesi bizi çok mutlu ediyor” dedi.

Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan

MuftulukMevlid13 MuftulukMevlid14