Ruslar 3 pantolana Amerika'dan toprak satın almış

82

Ruslar'ın 1812 yılında Alaska'dan güneye doğru inerek yerli kabilelerden toprak satın aldıkları  ve ilk Rus yerleşim birimi Fort Ross'u kurdukları ortaya çıktı.  Bölgede yaşayan Kaşaya Kızılderili kabilesinden 12 kilometrekarelik bir toprağı üç battaniye, üç pantolon, üç balta, üç çapa ve bir kaç boncuk karşılığında satın alan Rus şirketi bölgeye Rus kültürünü yerleştirdi. Halen Fort Ross olarak bilinen tarihi bölgede çok sayıda Rusya'yı andıran ahşap binaları ve Ortodoks kiliselerini görmek mümkün.

California'da San Francisco'nun seksen kilometre uzaklığında bulunan Fort Ross 'Rossiya'dan (Rusça Rusya anlamına geliyor) geliyor. Fort Ross 15 Mart 1812 yılında Amerika'ya gelen ilk Rusların kurduğu yerleşim birimi.

Çarlık hükümeti Alaska'da bulunan Rus yerleşimcilerle ticari ilişkiler kurmak için İspanyol California'daki sahile Rus-Amerikan şirketini gönderdi. Şirket idaresini yerleştirmek amacıyla bölgede yaşayan Kaşaya Kızılderililer kabilesinden toprak satın aldı. 1867 yılında Rusya İmparatorluğu Kuzey Amerika Birleşik Devletleri ile anlaşarak Alaska'yı 7 milyon 200 bin dolara sattığı da tarihi kayıtlarda yer alıyor.

Yerlişimin kurucusu İvan Kuskov alanı  çevreleyen duvarı geleneksel Rus mimari tarzında ahşaptan inşa etmişti. Fort Ross'ta bulunan bir çok bina yerel sekoya ağacından yapılmıştı. Ancak günümüzde Rotçev House adında orijinal bir bina kaldı. Rotçev House Kuzey Amerika'nın en esk binalarından biri sayılıyor ve Ulusal Tarihi Eser olarak kabul ediliyor. Yerleşim alanında bulunan tüm diğer binalar ise yeniden inşa edilmişti.

Bölgede şimdilerde Rus nüfusunun yoğunluğunu görmek mümkün değil. Bir çok Rus yerli California'lılarla ya da Alaskalılarla evlenerek bu bölgeye hiç yerleşmedi. Fakat halen bölgede Rus mirasını görmek mümkün. Mesala bir çok Rus soyadı taşıyan vatandaşa ve çok sayıda Rus Ortodoks Kilisesine rastlamak mümkün.

Ticarette başarılı olmayınca Ruslar yerleşim alanını 1842 yılında terketti. Fort Ross defalarca sahibini değiştirdi ancak alanda bulunan yapıtlara hiç dokunulmadı. 1906 yılında ise California Eyaleti bölgeyi koruma altına aldı.

Şu anda Tarihi Devlet Parkı'na dönüştürülen bölgede her yıl Kultürel Miras Günü kutlanıyor. Etkinlik kapsamında Rus müziği, dansları, köstümleri, Rus yemekleri ve diğer gelenekler sergileniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

BishopsFortRoss031

c37881

fort-ross-state-historic-park-jenner-cafrs21