Halatla tren çeken 80'lik Dağıstanlı Abdurahman amca, bu sefer saçlarıyla 129 kg kaldırdı (video)

12

Daha önce yüz kilodan fazla ağırlığı  dişleriyle kaldıran, halatla tren çeken Dağıstanlı 80 yaşındaki Abdurahman Abdulazizov, saçlarıyla 120 kilo kaldırarak dünyaya meydan okudu.

Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde düzenlenen güç gösterisinde üç dünya rekoru kırıldı. Programın onur konuğu Abdurahman amca oldu. Saçla ağırlık alanında yeni rekor denemesi gerçekleştiren  Abdurahman amca, tam tamına 120 kiloyu saçlarıyla kaldımayı başardı. Uzun beyaz saçlara sahip olan Abdurahman amca ağırlığı kaldırdıktan sonra kendisini iyi hissetiğini belirterek, “Şu anda da daha fazla bir şey kaldıkmak isterdim ancak bu kadarmış. Bir rekoru kırmadan önce hiç deneme yapmam. Üzerinde de pek çalışmam. Doğuştan böyleyim. 80 yaşındayım ve sanki daha da güçlendiğimi hissediyorum” diye konuştu.

Daha önce halatla treni çekerek gündeme gelen Dağıstanlı ihtiyar, Rusya Guinness rekorlar kitabında da yer alımıştı.  Abdurahman amca sadece tren çekmekle kalmamış, aynı zamanda yüz kilodan fazla ağırlığı dişleriyle kaldırabilmişti.

Tek eliyle 25 barifks çekti

Güç gösterisinde yer alan bir diğer sporcu 21 yaşındaki Bulat Aliyev de tek eliyle 25 barfiks çekerek dünya rekorunu kırdı.

Üçüncü rekor ise Şamil Magomedov'a ait. Magomedov bacağını 24 kilolu ağırlığı bağlayarak tam 12.6 saniye boyunca 30 derece havada tutabildi.

Abdurahman_amca02 Abdurahman_amca03

Rekorlar ile ilgili gerekli materyallerin ve belgelerin Moskova'ya göndereceklerini belirten Dağıstan Cumhuriyeti Spor Bakanı Yardımcısı Zaynal Salautdinov, ardından İngiltere'ye gidecek belgeler doğrultusunda Dağıstanlı isimlerin Guinness Dünya Rekorlar Kitabı'na yazılacağını söyledi.

Dağıstan güçlü insanlarıyla meşhur bir bölge. Daha önce de Sulta-Yangi yurt köyünden 76 yaşındaki Sakinat Hanapiyeva en güçlü nine kabul edilerek Guinness rekorlar kitabına adını yazdırmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

{yahoo}7160741{/yahoo}